„Umělá inteligence je velkým příslibem pro zdraví, ale také představuje vážné výzvy, včetně neetického shromažďování dat, kybernetických hrozeb a zvýšené zaujatosti nebo dezinformací. Tyto nové pokyny pomohou zemím účinně regulovat umělou inteligenci, využít její potenciál, ať už při léčbě rakoviny nebo při detekci tuberkulózy, a zároveň minimalizovat rizika,“ uvádí se v dokumentu slova generálního ředitele WHO Tedrosa Adanoma Gebreyesuse.
Organizace mimo jiné doporučuje vládám, aby podporovaly spolupráci mezi regulačními orgány, pacienty, zdravotníky, zástupci průmyslu a vládními partnery a kontrolovaly údaje, na kterých jsou kódy AI stavěny.
„Například pro modely umělé inteligence může být obtížné přesně představit rozmanitost lidí, což vede k předpojatosti, nepřesnostem nebo dokonce poruchám. Aby se tato rizika snížila, mohou být použity předpisy, které zaručují označení charakteristik, jako je pohlaví, národnost a etnická příslušnost osob zahrnutých do tréninkových dat a že datové sady jsou záměrně reprezentativní,“ zdůrazňuje zpráva.
Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk již dříve prohlásil, že umělá inteligence je schopná generovat text nebo obrázky a představuje pro lidstvo obrovské nebezpečí. Světová zdravotnická organizace (WHO) také vyzvala lidstvo k opatrnosti při používání umělé inteligence.