WHO varuje před riziky negativního dopadu umělé inteligence na zdraví

© Foto: iStok
Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje vládám řadu opatření k omezení negativních dopadů umělé inteligence na zdraví uživatelů, uvádí se ve zveřejněné zprávě na webu organizace.

„Umělá inteligence je velkým příslibem pro zdraví, ale také představuje vážné výzvy, včetně neetického shromažďování dat, kybernetických hrozeb a zvýšené zaujatosti nebo dezinformací. Tyto nové pokyny pomohou zemím účinně regulovat umělou inteligenci, využít její potenciál, ať už při léčbě rakoviny nebo při detekci tuberkulózy, a zároveň minimalizovat rizika,“ uvádí se v dokumentu slova generálního ředitele WHO Tedrosa Adanoma Gebreyesuse.

Organizace mimo jiné doporučuje vládám, aby podporovaly spolupráci mezi regulačními orgány, pacienty, zdravotníky, zástupci průmyslu a vládními partnery a kontrolovaly údaje, na kterých jsou kódy AI stavěny.

„Například pro modely umělé inteligence může být obtížné přesně představit rozmanitost lidí, což vede k předpojatosti, nepřesnostem nebo dokonce poruchám. Aby se tato rizika snížila, mohou být použity předpisy, které zaručují označení charakteristik, jako je pohlaví, národnost a etnická příslušnost osob zahrnutých do tréninkových dat a že datové sady jsou záměrně reprezentativní,“ zdůrazňuje zpráva.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk již dříve prohlásil, že umělá inteligence je schopná generovat text nebo obrázky a představuje pro lidstvo obrovské nebezpečí. Světová zdravotnická organizace (WHO) také vyzvala lidstvo k opatrnosti při používání umělé inteligence.