Zdravotník vysvětlil, jak je to s mobilizačním cvičením odvodního řízení

© Michal Čížek
Armáda ČR 18. května pořádá Odvodní řízení 2023. Mobilizačního cvičení se zúčastní vojáci z povolání a také aktivní zálohy. Praktičtí lékaři se mohou zapojit na dobrovolné bázi. Výzvu lékařům, která se objevila v médiích, okomentoval vedoucí oboru zdravotnictví Ústeckého kraje Petr Severa.

„Tato cvičení nejsou nic neobvyklého a o jejich realizaci rozhoduje Armáda České republiky. Toto konkrétní cvičení práce odvodních komisí se dne 18. 5. 2023 koná v každém kraji v ČR. Krajský úřad má ze zákona povinnost zajistit pro toto řízení 2 lékaře a potřebný zdravotnický personál,“ poznamenal v komentáři neČT24 Ing. Petr Severa.

V médiích se k letošnímu cvičení objevil informační dopis s následujícím zdůvodněním: „Na den 18. 5. 2023 je plánováno provedení mobilizačního cvičení k ověření připravenosti a o proveditelnosti odvodního řízení, kde se rozhoduje o schopnosti občana vykonávat vojenskou činnou službu.”

Armáda ČR na sociálních sítích tvrdí, že jde o pravidelné cvičení, které probíhá od roku 2015. Cílem je vyzkoušení nezbytně nutné aktivity v případě ohrožení státu nebo válečného stavu, pokud by probíhaly odvody obyvatelstva. Novinkou však je, že se letos cvičení zúčastni i zdravotnici. Jak uvedl zástupce velitele teritoriálních sil plukovník gšt. Jaroslav Hrabec, zástupci samospráv i lékaři jsou nyní k účasti na nácviku odvodního řízení zváni jako hosté.

Informační dopis způsobil neklid na sociálních sítích. Někteří sledující vyjádřili obavy z nestandardního postupu a písemného apelu pro účast lékařů. Formát informování odborné veřejnosti však objasnil vedoucí oboru zdravotnictví Ústeckého kraje.

„S ohledem na skutečnost, že ukázka školení pro necvičící lékařský personál se koná v dopoledních hodinách, kdy jsou obvyklé ordinační hodiny, oslovil e-mailem odbor zdravotnictví krajského úřadu představitele Česká lékařské komory (okresní sdružení v Ústeckém kraji), Sdružení praktických lékařů ČR (okresní sdružení) a Sdružení ambulantních specialistů (krajského zástupce), aby se zajistila účast právě alespoň 2 lékařů,“ potvrdil pravost informačního dopisu Petr Severa.

S komunikací ovšem nebyl spokojen ředitel České lékařské komory Milan Kubek. „Civilní lékaři nemají jakoukoliv povinnost na to nějak reagovat,“ uvedl Kubek a k tomu dodal, že si z minulosti nepamatuje na zkoušení čehokoliv podobného. „Nemá to vůbec žádnou oporu v zákoně, lékaři nejsou povinní se ničeho takového účastnit,“ domnívá se lékař. Vyčetl, že s lékaři nikdo z generálního štábu nekomunikuje, a proto navrhl apel pro účast v akci bojkotovat.