Dříve Mokhiber odstoupil z OSN kvůli přístupu organizace k palestinsko-izraelskému konfliktu. Vysoký úředník přestal pracovat v OSN 1. listopadu.
„Nyní jsem v USA. A v USA je federální vláda, jsou tam také vlády států, jsou místní vlády, jsou univerzity, které trestají lidi, kteří se odváží vystoupit proti porušování lidských práv, spáchanému Izraelem. Můžete být vyhozen ze školy, můžete být potrestán na univerzitě, můžete přijít o práci nebo smlouvu,“ řekl Mokhiber.
„A to je aktivně využíváno na Západě – nejen ve Spojených státech, ale také v mnoha částech Evropy. Porušuje to mezinárodní záruky svobody projevu. Represe v takovém rozsahu jsem na Západě nezažil od studené války,“ dodal.
Podle bývalého úředníka má OSN „metody nátlaku, aby vás donutila mlčet“ o své pozici podporující Palestinu.
„Na mne byl vyvíjen takový nátlak. To je jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl odejít,“ řekl Mokhiber.
Také vyjádřil názor, že Spojené státy nejsou prostředníkem v palestinsko-izraelském konfliktu, ale přímo se staví na stranu Izraele.
„Částečně je problém v tom, že USA a Evropa byly léta prezentovány jako prostředníci v konfliktu. Vždy to ale bylo hrubé překrucování faktů. Musíme si například uvědomit, že USA nejsou prostředníkem, USA jsou stranou konfliktu na straně Izraele,“ zdůraznil.