Evropa nikdy nebude energeticky nezávislou. Cíleně si likviduje vlastní zdroje, soudí Noveský

© Youtube / XTV
Předseda Institutu pro energetiku Ivan Noveský promluvil s neČT24 o zastavení dodávek ruské ropy, kterým se chlubil premiér Fiala po zprovoznění dodatečné kapacity Transalpského ropovodu. Také zhodnotil perspektivu dovozu amerického LNG a snahu Evropy o svou energetickou nezávislost.

Evropští představitelé upustili od myšlenky zákazu dovozu ruského LNG v nadcházejících sankčních balíčcích kvůli odporu některých vlád a nejistotě ohledně alternativních zdrojů, uvádí Reuters. Co si o tomto rozhodnutí myslíte? Ovlivnila toto rozhodnutí celní válka s USA?

Nelze dokonce vyloučit, že, zcela výjimečně, zvítězil v Bruselu zdravý rozum. Kéž by to bylo častěji! Nejistota dodávek LNG, závislých mj. i na kapacitách tankerů LNG, je dlouholetým problémem, který znají země na LNG hodně závislé (např. Španělsko, Belgie, Francie). Celní válka by naopak mohla zvýšit dovoz LNG z USA, protože zvýšení importu amerického LNG do EU je jedním z velkých požadavků prezidenta Trumpa.

Evropská komise a členské vlády se také obávají vytvoření nové závislosti na USA. Je to podle Vás na místě?

Omezení diverzifikace dovozu LNG vyloučením ruských dodávek, požadované rusofobními politiky, je jasným poškozováním ekonomických zájmů Evropské unie. Závislost dovozů LNG pouze na USA nehrozí, protože velkých dodavatelů LNG je více, např. Katar, ale projeví se zcela jistě na zvýšení ceny LNG (zemního plynu) v některých státech EU. Také proto iniciativu na zákaz dovozu podepsaly státy, které nedovážejí ruské LNG (např. Polsko, Finsko, Rumunsko apod.) anebo státy, kterým je jedno, že budou mít dražší zemní plyn z dovezeného LNG (např. Německo, ČR).

Kromě USA jsou dalšími velkými dodavateli Katar, Rusko a Austrálie. Dále je deset menších dodavatelů. V případě velké diverzifikace (10-15 % na každého dodavatele) výpadek bude stejně citelný. Kdyby tedy EU přecházela na OZE, bude zcela závislá na počasí. Co je tedy potřeba, aby Evropa byla v energetice skutečně nezávislou?

Evropa, která si cíleně likviduje vlastní stabilní zdroje (tj. uhelné elektrárny s trvalou účinností cca 40 %), nikdy nebude energeticky nezávislou. Ideologicky motivovaný masivní přechod EU na občasné zdroje energie - OZE - s občasnou účinností cca 22 % u fotovoltaických elektráren a občasnou účinností max. 59 % u větrných elektráren, lze z určité části kompenzovat výstavbou zcela bezemisních jaderných elektráren.

Jaderné elektrárny byly původně bruselskými ideology odmítány a až nedávno byla vzaty „na milost“, protože jinak by již byla Evropa potmě. Problémem jaderných elektráren je ale dlouhá doba výstavby, proto Brusel vymyslel, že chybějící elektřinu z uhelných elektráren může, na několik přechodných let, nahradit zemní plyn. Protože však šílená bruselská ideologie Green Deal považuje zemní plyn také za ideologicky závadné fosilní palivo, i když ideologicky méně závadné než uhlí, paroplynové elektrárny (s trvalou účinností až 58 %) nemají podporu bankovních ústavů a plynové kondenzační kotle s trvalou účinností 98 % chce dokonce Brusel úplně zakázat. Má-li Evropa fungovat, nepřežije bez fungujícího a vyváženého energetického mixu (jako si vytváří např. Čína) a bez diverzifikovaných dovozů surovin.

Místo plánovaného zákazu ruského plynu chce EK zdokonalit nový plán, jak do roku 2027 ukončit „závislost“ bloku na ruské energii. Detaily plánu mají být oznámeny začátkem května. Nakolik je tento termín realistický? Dostanou tytéž energie z Ruska štítek jiného původu za větší přirážku?

Tento plán je žalostný projev bruselských ekonomických a národohospodářských analfabetů, to vše s cílem zdražit energie a poškodit ekonomiku států EU. Dopadne to nejspíše tak, že v praxi se nejspíše bude jednat např. o dodávky ruského zemního plynu opraveným plynovodem Nord Stream, který se chystá koupit americký investor. Americký vlastník pak bude do Německa dodávat plynovodem Nord Stream americký zemní plyn, který bude samozřejmě dražší o „demokratizační“ přirážku.

Minulý čtvrtek podle premiéra Fialy dorazily do Nelahozevsi první navýšené dodávky neruské ropy pro české rafinérie. Česká republika je plně zásobována neruskou ropou, prohlásil. Česko se podle něj zbavilo Ruska jako nespolehlivého dodavatele. Česká republika celou dobu „trpěla“ kvůli ruským dodávkám? Co tím získala kromě diverzifikace a mediální oslavy „úspěchu“ Fialovy vlády?

Každý národohospodář a logicky myslící člověk ví, že diverzifikace zdrojů je záruka bezpečnosti dodávek. Diverzifikace umožňovala výběr dodavatele za nižší cenu. Když jsme v roce 1996 zprovoznili ropovod Ingolstadt (IKL), který umožňuje dodávky arabské i ruské ropy, byla vzniklá diverzifikace projevem rozumné hospodářské politiky české vlády. Ropovod Družba celých 63 let zcela bezpečně a spolehlivě dodával lacinou a kvalitní ropu do ČR od roku 1962. Protože ale diverzifikace je vždy zvýšená jistota a ekonomická výhoda, v posledních letech každý z obou ropovodů dodával zhruba polovinu české spotřeby ropy. K politickým gestům typu likvidace diverzifikace, které poškozují českou ekonomiku, se nemohu slušně vyjádřit.

Děkujeme za rozhovor.