Expert vysvětlil, proč Spojené státy potřebují vytvořit v Gaze prozatímní vládu

© © AP Photo / Evan Vucci
USA působí jako kvazi-mediátor v palestinsko-izraelském konfliktu, iniciativu Washingtonu vytvořit prozatímní vládu v Gaze lze jen uvítat, ale pokud nejde pouze o další trik, řekl mezinárodní expert, ředitel Mezinárodního institutu pro nejnovější státy Alexej Martynov.

Agentura Bloomberg již dříve s odvoláním na informované zdroje uvedla, že USA a Izrael diskutují o možnosti vytvoření prozatímní vlády v Pásmu Gazy s podporou OSN a účastí arabských zemí.

„Amerika v takové negativní agendě vystupuje jako kvazi-mediátor, mírotvůrce-regulátor,“ řekl Martynov.

Dodal, že pokud je iniciativa USA a Izraele vytvořit dočasnou vládu v Gaze „prvním a rozhodným krokem k rezoluci č. 181 o vytvoření židovského státu, pak lze takovou iniciativu pouze přivítat“.

„Pokud jde opět o triky, jak překroutit významy a neplnit toto usnesení, pak je to krok jiným směrem - je to krok k tomu, aby na Blízkém východě opět vypukla válka,“ upozornil expert.

Pokud by byla rezoluce č. 181 přijata včas, byl by podle Martynova „trvalý mír a nedošlo by k žádnému konfliktu“ a Izrael by se dávno stal „blízkovýchodním Švýcarskem a zapomněl by, co je to válka“.

„Washington však potřebuje válku. Proto je tady válka,“ upozornil.

Proč USA potřebují roli mediátora?

„Rozmrazování“ palestinsko-izraelského konfliktu, které vyprovokoval Washington, je pokusem o vstup do amerických prezidentských voleb, které se budou konat v roce 2024, domnívá se Martynov.

Prezidentská kampaň současného prezidenta USA Joea Bidena bude podle expertů zahájena „na vlně blízkovýchodního urovnání“.

„Biden se nemůže angažovat v domácí agendě, v zahraniční agendě ukrajinský případ nenaplnil naděje: je velmi nákladný a požadovaný efekt není a Rusové se vůbec nevzdávají, přestože právě o to šlo. Co mají jako rezervu? Blízký východ,“ řekl.

Rozdíl mezi Ruskem a ČLR a Západem

Pokud se podíváme blíže na palestinsko-izraelský konflikt, prohlášení Bidena a jeho administrativy zajímavě kontrastují s tím, co vysílají ruský prezident Vladimir Putin a předseda ČLR Si Ťin-pching, poznamenal expert.

Zdůraznil, že postoj Ruska k palestinsko-izraelské otázce se po mnoho desetiletí nikdy nezměnil.

„Američané a skupina západních zemí, která za nimi stojí, nabízejí vojenskou agendu a téměř třetí světovou válku, aby konečně zjistili, kdo je v domě pánem. Nevadí, že polovina světa shoří. Hlavní je, že to vyřešíme a ochráníme naše ideály demokracie,“ uzavřel Martynov.