Hnutí Stačilo!: Naše země potřebuje restart! Nechceme být nadále krmelcem Evropy

© Youtube / ČTK Connect
Hnutí Stačilo! společně s KSČM, SD-SN a ČSNS podepsalo Memorandum k volbám do PS ČR. „Tradiční vlastenecká levice v PS citelně chybí a hnutí STAČILO! je jediným subjektem, který je připraven napravit to, co vláda Fialy napáchala,“ řekl pro neČT24 předseda přípravného výboru hnutí Daniel Sterzik.

Vyjmenoval oblasti, na kterých Stačilo! chce své úsilí v parlamentu soustředit.

Pane Sterziku, v podzimních volbách hnutí Stačilo! znovu spojí síly se stranami SD-SN (Spojení demokraté - Sdružení nezávislých) a ČSNS (Česká strana národně sociální). Co očekáváte od tohoto partnerství?

Daniel Sterzik: Naše partnerství existuje už víc než rok a vedlo k úspěšným volbám do Evropského parlamentu i do krajský zastupitelstev. Tradiční vlastenecká levice v Poslanecké sněmovně citelně chybí a hnutí STAČILO! je jediným subjektem, který je připraven napravit to, co současná vláda Petra Fialy napáchala a učiní tak ohleduplně vůči sociálně slabším a znevýhodněným vrstvám. Jsme levice lidí práce, levice všeobecného a dostupného zdravotnictví, levice státem garantovaného důchodového systému. Tuto zemi vybudovali lidé v montérkách a ničí ji lidé v drahých oblecích. Chceme se přihlásit k těm prvním.

Zároveň je v samotném memorandu jasně zakotveno, že jsme otevřeni pro všechny, kteří s námi stáli v uplynulých letech „na barikádách“ a ztotožňují se s našimi cíli.

Energetiku, vodu, teplo, sítě a další přirozené monopoly chce Stačilo! podřídit plné státní kontrole. Proč to bude prospěšné?

Protože v současné době se kilowatthodina elektrické energie vyrábí za necelou korunu, ale prodává se za šest korun. Je třeba odstranit nenažranost všech prostředníků, mezi výrobou a spotřebitelem. Levná elektřina vyřeší polovinu našich problémů a ta druhá půlka se bude řešit snáze, když i voda, teplo či plyn budou ve státních rukou.

Naše země potřebuje restart. Privatizace strategických odvětví nás za pětatřicet let dovedla do současné situace a náprava nebude možná bez změny smýšlení a přístupu.

Za hlavní ekonomický problém považuje Stačilo! vyvádění zisků do zahraničí, proti čemuž chce bojovat. Co přesně chcete podniknout?

Hnutí STAČILO! nechce nikomu brát zisky. Ale chceme, aby byly investovány zde v České republice, ať už do občanů či infrastruktury. Nechceme už nadále být krmelcem Evropy. Stejně tak chceme bojovat proti účelovým fakturacím, kterými si zdejší dceřiné společnosti nadnárodních koncernů uměle snižují zisk. Dovedeme si představit celou řadu řešení. Ale začít musíme důkladným auditem a využitím všech již existujících zákonů. Dovedeme si představit zdanění dividend, sektorové daně nebo třeba daň z obratu od určité výše příjmů. Jednoznačně ale chceme naše opatření zaměřit na velké korporace, nikoliv na domácí podnikatele a už vůbec ne na pracující či důchodce.

V popisu hnutí uvádíte, že usilujete o pragmatickou politiku prosazování národních zájmů a o spojenectví rovných s rovnými na základě společných potřeb. Mohl byste podrobněji uvést, jakou zahraniční politiku a přeshraniční spolupráci se sousedními státy si představujete?

Chceme obchodovat, nikoliv poučovat. Z Ruska chceme mít levný plyn, nikoliv bratrskou pomoc. S našimi sousedy máme společné trubky, chceme je tedy společně využívat. Chceme vyvážet a dovážet a nenechat si do toho mluvit od evropských hodnot. A chceme rozvíjet vztahy se zeměmi bývalého Rakouska-Uherska. Jsme všichni zhruba stejně velcí, páteř naší dopravní sítě vznikla v době, kdy jsme byli jedno soustátí, máme dlouhou společnou historii a nikdy v dějinách jsme neměli tak dobré vzájemné vztahy. Tedy... než přišel Petr Fiala. Zkrátka, chceme se podílet na středoevropské alternativě nefungující EU.

Prezident Pavel zareagoval na apel D. Trumpa o navýšení obranného rozpočtu členských států aliance prohlášením, že Česká republika je schopná dosáhnout tří procent HDP na obranu do roku 2030. Podporujete navýšení rozpočtu na obranu? Je možné toho dosáhnout, aniž by byla poškozená životní úroveň občanů?

Především odmítáme mantru konkrétního čísla. To je dobré pouze pro zbrojařský byznys, ale nic to nevypovídá o schopnosti obrany. Jako příklad bych uvedl Rusko, které má sice papírově desetkrát menší zbrojní výdaje než země NATO, ale přesto vyrábí více zbraní i munice než státy NATO dohromady.

Nechceme armádu zahraničních intervencí v zájmu Západu, ale armádu schopnou bránit naše území. Nikdy nebudeme mít vojsko, které se postaví většímu nepříteli v rovnocenném konfliktu, ale chceme armádu švýcarského typu, která by případného útočníka dokázala „kousnout“ tak ošklivě, aby se mu útok na naši zemi ekonomicky nevyplatil.

Začneme tím, aby se už nikdy nemohlo stát, že jedna část armády koupí šedesátitunové tanky a druhá část koupí pontony s nosností pětačtyřiceti tun. I zde hodláme začít důkladným a hlubokým auditem.

Děkujeme za rozhovor!