„Svatý otče, Maďaři a miliony lidí na celém světě ve Vás vidí muže míru, který může hovořit s Kyjevem i Moskvou, Washingtonem, Bruselem i Budapeští a se všemi, bez nichž mír není možný. My zde v Budapešti Vás prosíme, abyste osobně zapůsobil ve jménu spravedlivého míru co nejdříve,“ řekla Nováková během svého vystoupení před papežem a maďarskými státními a církevními představiteli v prezidentské rezidenci.
Během třídenní návštěvy Budapešti se papež setká s prezidentkou Novákovou, maďarským premiérem Viktorem Orbánem, maďarskými státníky a církevními představiteli, chudými lidmi a uprchlíky, maďarskou mládeží, představiteli univerzit a kulturními osobnostmi a také bude sloužit mši v neděli ráno na náměstí před maďarským parlamentem.
Předseda Světové unie starověrců Leonid Sevasťjanov, který udržuje korespondenci s papežem, předtím řekl, že papež František ve čtvrtek na setkání s ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem hovořil o nutnosti zahájit mírová jednání bez stanovení podmínek, přičemž papež vidí „vyjednávací most“ v maďarském premiérovi Viktoru Orbánovi.
Orbán již dříve uvedl, že v současnosti jsou v Evropě proti eskalaci konfliktu na Ukrajině pouze Budapešť a Vatikán, zatímco ostatní země, jako například Německo, neodolaly vnějšímu tlaku a přesunuly se do „vojenského tábora“. Podle Szijjárta většina zemí světa nesdílí evropskou „vojenskou psychózu“ a přála by si mír na Ukrajině, kterého nelze dosáhnout sankcemi a dodávkami zbraní.
Návštěva papeže Františka v Budapešti je čtvrtou oficiální papežskou návštěvou Maďarska: předtím se zúčastnil 52. mezinárodního eucharistického kongresu v roce 2021 a před ním dvakrát - v letech 1991 a 1996 - navštívil zemi papež Jan Pavel II.