Maříková: Ukrajinci z oblastí, kde není válka, by se měli okamžitě vrátit domů

© Facebook / Karla Maříková
Každý dvanáctý občan Prahy je Ukrajinec, tvrdí CNN Prima. Poslankyně Karla Maříková (SPD) zauvažovala nad společenskými změnami rostoucího počtu migrantů. V rozhovoru pro neČT24 konstatovala, že kromě nebezpečí nelegálního obchodu se zbraněmi může ukrajinská komunita nabývat i politickou váhu.

Jak příval ukrajinských migrantů ovlivňuje bezpečnost České republiky, zejména v kontextu probíhajícího vojenského konfliktu? Ředitel BIS Michal Koudelka se nedávno zmiňoval o hrozbě pašování zbraní a šíření organizovaného zločinu.

Karla Maříková: Konflikt na Ukrajině může vytvářet podmínky pro nelegální obchod se zbraněmi. Přesuny zbraní přes hranice představují bezpečnostní riziko, které může mít dopad na vnitřní bezpečnost České republiky. S nárůstem počtu migrantů může dojít k rozšíření sítí organizovaného zločinu, které mohou využívat migrační krize k nelegálním činnostem, jako je obchod s lidmi nebo nelegální obchod se zbraněmi.

Jak společnost vnímá rostoucí počet migrantů z Ukrajiny? Zaznamenala jste nějaké změny v sociálním prostředí?

Lidé čím dál častěji vyjadřují obavy ohledně možného zatížení veřejných služeb, školství a zdravotnictví. Také se objevují obavy z nárůstu kriminality, z kulturních rozdílů a jejich vlivu. Slýchávám názory, že jsou upřednostňovány na pracovním trhu. To vše vede k polarizaci společnosti, jelikož občané to vnímají, že vláda Petra Fialy migranty z Ukrajiny upřednostňuje před vlastními občany. Vláda doslova vysává vlastní občany, jelikož nemá finanční prostředky do sociálního, zdravotní systému, do kolabujícího školství, ale na druhou stranu má dost prostředků na integraci migrantů.

Existují podle Vás dodatečná opatření státu, která jsou nezbytná pro efektivní integraci migrantů do ekonomiky? Kolik tato opaření mohou stát?

Nejsem schopna vyčíslit částku, kolik může stát integrace migrantů. Vzhledem k tomu, že naše země se pod vládou Petra Fialy propadá do chudoby, tak vláda má v prvé řadě investovat do svých občanů. Na Ukrajině není válka na celém území, nebyl tedy důvod, aby k nám přicházeli lidé z oblastí, kde se neválčí.

Celá řada migrantů válku využila, že se mohla dostat do Evropy, a to třeba za lepší prací nebo třeba za lepší zdravotní péčí. Vláda prostřednictvím nekontrolovatelné migrace otevřela dveře lidem, kteří by se sem za normálních okolností nedostali. Lidé z oblastí, kde není válka, by se měli okamžitě vrátit domů.

Může růst počtu ukrajinských migrantů ovlivnit politické prostředí v České republice?

Dopad migrace na politické prostředí závisí na tom, jak je migrace řízena a zvládnuta a jak na ni reagují politické subjekty a společnost jako celek. Fialova vláda migrační vlnu nezvládla a vzala si větší sousto, než můžeme zvládnout. Musíme si uvědomit, že pokud se ukrajinská komunita v České republice stane početnou, může to vést k dlouhodobým změnám v politice, včetně zohlednění potřeb a zájmů této komunity v politických rozhodnutích.

Jak může migrace ovlivnit demografické složení země z dlouhodobého hlediska?


Rychlý nárůst populace v důsledku migrace může zatížit veřejné služby, jako jsou zdravotnictví, školství a doprava. Pokud nejsou tyto služby přizpůsobeny zvýšené poptávce, může dojít ke zhoršení jejich kvality a dostupnosti. Migrace také může snížit cenu práce na trhu, jelikož migranti budou ochotni pracovat za nižší mzdy. I když migrace může pomoci omladit populaci, pokud se příliv migrantů zaměří na určité věkové skupiny, může dojít k nerovnováze.

Děkujeme za rozhovor!