Musil: Čím více eurodestruktivních kroků budou lidé typu Nerudové dělat, tím lépe

© Ctirad Musil
Tradiční západoevropské mocnosti se pomalu mění na skanzen dekadence ovládaný zahraničními neziskovkami a lobbisty, myslí si předseda strany Moravané Ctirad Musil. O domácí a evropské politice čtěte v rozhovoru neČT24 s moravským politikem.

Strana Moravané jménem člena předsednictva Ondřeje Hetmánka vyzvala ministra Ivana Bartoše k rezignaci po nepovedeném projektu digitalizace stavebního řízení. Podle názorů řady politiků projekt způsobí velké ztráty českému hospodářství. Jak by měl být napraven tento projekt jako takový?

Projekt digitalizace stavebního řízení by měl být zrušen a měl by být zachován systém, který dosud jaksi taksi fungoval, i když taky s velkými výhradami ohledně délky a složitosti řízení. Pirátské digitální „zlepšení“ je ve skutečnosti násobné zhoršení. Nebylo by od věci podívat se do minulosti, jak vypadal stavební zákon a řízení dříve. Případně to porovnat s dalšími nám blízkými státy. Historicky dříve bývalo stavební řízení mnohem jednodušší, přičemž by se zákon měl v tomto směru zjednodušit.

Jaké následky pro pětikoalici bude tento projekt mít? Může podle Vás podkopat postavení Pirátů v pětikoalici?

Na první pohled by se mohlo zdát, že to bude konečný hřebíček do rakve této vlády všeobecné pětidemolice a Piráty to definitivně odstraní ze Sněmovny. Nicméně pravděpodobnější je, že podstatná část voličů je ovlivnitelná mediální masáží hlavního proudu, který nepokrytě tuto vládu podporuje. Lze se domnívat, že je to i zadání ze zahraničí a od majitelů těchto médií, kteří tímto obchodují svůj vliv. Současná vláda se bude držet zuby nehty, včetně Pirátů, svých „koryt“ až do dalších voleb. Většinová síla na straně opozice potřebná k jejímu odstranění se ve Sněmovně v současnosti nenajde.

Nově zvolená europoslankyně Danuše Nerudová navrhla, aby Maďarsko bylo vyloučeno z Evropské unie kvůli „bezpečnosti evropských občanů“. Návrh podpořený dalšími 70 poslanci vzešel poté, co Maďarsko usnadnilo nabytí pracovních víz pro Rusy a Bělorusy. Jako další výhrady vůči tomuto středoevropskému státu politička uvedla blokování Orbánem dalších sankcí vůči Rusku, odmítnutí vojenské pomoci Ukrajině a jednání v Moskvě. Co si o její iniciativě myslíte?

Pokud by skutečně došlo k vyloučení Maďarska z EU, pak by to znamenalo spuštění procesu rozpadu EU. Jestli toto chce Danuše Nerudová záměrně, nebo je jen tak moc hloupá, že si to neuvědomuje, je vlastně jedno. Pro nás, kteří jsme odpůrci nejen eurounijního centralismu, ale i EU jako takové, je sebezničující chování eurohujerů vlastně pozitivní. Čím více eurodestruktivních kroků budou lidé typu Danuše Nerudové dělat, tím lépe.

Kdo bude „více chráněn“ v případě eventuálního opuštění EU – Maďarsko, nebo ostatní státy unie?

Pokud Maďarsko opustí Evropskou unii, pak se mu rozšíří možnosti spolupráce se zeměmi mimo ni. Vzhledem k úpadku západoevropské civilizace je to pro Maďarsko vlastně záchrana. Je nepravděpodobné, že by v tom Maďarsko zůstalo samo. Jeho odchod z EU by zřejmě následovaly další státy, což by pozici Maďarska jen posílilo. Tradiční západoevropské mocnosti se pomalu mění na skanzen dekadence ovládaný zahraničními neziskovkami a lobbisty. Každý, kdo tento prostor opustí, na tom bude do budoucna lépe, než ti uvnitř.

Jak vnímáte dosavadní evropskou a zahraniční politiku Viktora Orbána?

Viktor Orbán vstupoval do politiky jako prozápadní liberál a postupně uzrál v konzervativního národovce. Je pravděpodobné, že nejde jen o jeho osobní proměnu, ale evidentně si to žádá maďarské obyvatelstvo. Viktor Orbán se dokázal oprostit od líbivých hesel západní Evropy a hájí zájmy lidí, které reprezentuje, tedy Maďarů. Pochopil, že stát, který vede, musí dobře vycházet se všemi, od kterých něco potřebuje. Jiné chování by mělo destruktivní následky na chod společnosti. To ostatně vidíme u nás.

Děkujeme za rozhovor!