Muž s motorovou pilou. Co se ví o novém argentinském prezidentovi

© © AP Photo / Natacha Pisarenko
Krajně pravicový politik Javier Milei, který navrhuje radikální změny v argentinské ekonomice a sociální oblasti, zvítězil v prezidentských volbách, vyplývá to z údajů sečtení 86,59 procenta hlasů.

Zastánce dolarizace argentinské ekonomiky a zrušení centrální banky překvapil politiky i samotné voliče už v srpnových primárkách, kdy získal zhruba 30 procent hlasů a skončil na prvním místě. Ve volbách 22. října postoupil sebevědomě do druhého kola.

52letý Milei je vystudovaný ekonom, který se rozhodl jím být už v mladém věku, když viděl, jakou krizí země prošla. Jeho pravou rukou a nejvěrnější osobou je sestra Karina. Moc o ní nemluví, ale když, tak vždy se slzami v očích. Není ženatý, nemá děti. Se svými rodiči, kteří ho podle Milea v dětství brutálně týrali, léta nekomunikoval. Posledních veřejných vystoupeních prezidentského kandidáta se však zúčastnili.

Nejlepšími přáteli politika jsou jeho psi, které nazývá svými dětmi a kterým vyjádřil vděčnost za vítězství v primárkách. Všichni psi nesou jména známých ekonomů.

Výrok o dětech je samozřejmě metafora, ale není bez významu. Podle Juana Luise Gonzáleze, který napsal knihu o Mileiovi, jsou všechna štěňata klony anglického mastifa Conana (pojmenovaná po slavné umělecké postavě), který Milea mnoho let doprovázel, byl vedle něj a zlepšoval jeho život. Pes zemřel v roce 2017 a majitel se ho rozhodl naklonovat. González tvrdí, že Milei nadále komunikuje s Conanem prostřednictvím veterináře média, který umí mluvit se zvířaty, včetně těch mrtvých.

Milei vstoupil do politiky teprve nedávno, když se v roce 2019 připojil k Libertariánské straně. Od roku 2021 je poslancem. Často však vystupoval v televizi a na různých akcích jako ekonom. Díky řečnickému talentu, překvapivým „pořadům“, které během kampaně pořádal, a aktivní práci na sociálních sítích dokázal získat důvěru mnoha mladých lidí, kteří se podle průzkumů stali jeho hlavním voličem.

Na jedné z akcí se tak objevil, když stál v autě a mával motorovou pilou, což okamžitě vyvolalo vlnu memů na sociálních sítích. Motorová pila je pro Milea symbolem toho, jak skoncuje s „politickou kastou“, která se v posledních letech vytvořila v Argentině, vypořádá se se stagnujícím státním aparátem, sníží vládní výdaje a bude bojovat s inflací, která již přesáhla 100 %.

Mnoho z Mileiových rozsudků opakovaně vyvolalo bouřlivou diskusi na sociálních sítích a kritiku mnoha Argentinců. Kritizoval například papeže Františka, který je Argentincem a v zemi je velmi uctíván a respektován, a označil ho za „představitele všeho nejškodlivějšího na Zemi“. A jeden z Mileových poradců Alberto Benegas Lynch dokonce vyzval k přerušení vztahů s Vatikánem.

Milei nic nenamítá proti prodeji orgánů. „Moje tělo je můj majetek, proč nemohu ovládat své tělo?“ řekl. Podle Milea je v Argentině mnoho lidí, kteří čekají na dárcovské orgány, takže „je třeba hledat tržní mechanismy, jak tento problém vyřešit“.

Zároveň se staví proti potratům a je připraven tuto otázku dostat do veřejné diskuse. Argentina relativně nedávno, po letech složitých diskusí a sporů, povolila ženám potrat.
Prezidentský kandidát také podporuje svobodné nošení zbraní, a to v zemi, kde v posledních letech výrazně vzrostl počet trestných činů.

Revoluční myšlenky Mileia podle průzkumu latinskoamerického strategického Centra pro geopolitiku vyvolávají u mnoha Argentinců strach. Nejvíce je děsí, že chce prosadit snížení výdajů na sociální oblast (39,6 %), že kandidát jako člověk je nestabilní a autoritářský (21,3 %) a že plánuje dolarizaci ekonomiky (14 %) a privatizaci (13,6 %).

Radikální změny je však třeba očekávat nejen v ekonomické a sociální oblasti. Pokud jde o zahraniční politiku, Milei se hodlá zaměřit na spolupráci s USA a Izraelem, a zároveň ukončit styky s hlavními obchodními partnery Argentiny - Čínou a Brazílií, což vysvětluje tím, že nechce jednat s komunisty a socialisty. Kandidát také řekl, že Argentina nevstoupí do BRICS, kam je pozvána od 1. ledna 2024, a nehodlá spolupracovat s Ruskem.

Mezitím by takové zahraniční ekonomické preference Mileie podle jeho názoru neměly ovlivnit práci podnikání, protože podnikatelé, jak věří, mohou svobodně obchodovat, s kým chtějí a bez státní podpory mohou snadno navazovat kontakty a otevírat nové trhy. Zároveň Milei uvádí, že nevěří v existenci regulačních pravidel, cel a tarifů a hygienických norem.

Hlavní myšlenkou Mileie jako šéfa Libertariánské strany je dát lidem svobodu ve všem.