Pane poslanče, jde podle Vás o snahu vlády maximálně odzbrojit obyvatelstvo, protože se ho bojí?
Podle mne jde o odraz tlaku Evropské komise na odzbrojení řádných občanů, protože zejména v západní Evropě, která čelí obrovské vlně násilné kriminality ze strany imigrantů, dochází k situacím, kdy občané jsou nuceni se bránit sami. V české situaci je nutné připomenout, že zbraně pro sport, lov, sběratelství a ochranu drží řádní občané, kteří musí splnit přísné podmínky a podstoupit zkoušky a testy.
Rostoucí počet žádostí o zbrojní průkaz je také vyvolán zhoršující se bezpečnostní situací i s ohledem na války v bezprostředním okolí Evropy. Ty války jsou zdrojem obrovského obchodu s nelegálními zbraněmi a je tedy jasné, že odzbrojení řádných občanů jen otevře další možnosti násilné zločinnosti se zbraní. To ostatně ukázala zcela zřetelně zbrojní amnestie v Austrálii, kdy stát vykoupil a zničil obrovské množství legálních zbraní. Navíc maďarské zkušenosti z ostrahy jižní hranice EU rovněž dokazují, že migranti jsou mnohdy ozbrojení a dochází ke střetům s maďarskou policií. V ČR je zhruba 320 000 držitelů zbrojního průkazu a něco přes milion registrovaných zbraní. Kolik je zde nelegálně držených zbraní, si ani netroufám odhadovat, protože k tomu nemám informace. Odzbrojení lidí tuto situaci jen zhorší.
Jak schválené změny legislativy hodnotíte?
Jednak jako technické změny a jednak jako upřesnění podmínek držení zbraní. Nezapomínejme, že zločinci či psychopati, pokud budou chtít útočit, najdou si i jiné prostředky (viz případ Hepnarová, která útočila nákladním vozem v Praze, stejně jako Abdoleslam v Berlíně) a nebo si zbraně opatří z černého trhu (jako sexuální sériový vrah Mrázek). Možnost odebrat zbraně občanovi, který vykazuje psychické problémy, propojením agend zdravotnictví a policie je správné, ale na druhou stranu to umožňuje i jisté zneužití a otevírá to možnost zásahu státní moci proti nepohodlným občanům. Diskutabilní je opětovné zavedení povinných psychologických testů jako součásti řízení o získání zbrojního průkazu. Zkrácení doby platnosti ZP vidím v určitém protikladu proti platnosti řidičského průkazu. Přijde mi logičtější, aby oba průkazy měly stejnou platnost.
Pomohou zvýšit bezpečnost ve společnosti a vyhnout se podobným tragickým událostem, ke kterým došlo koncem prosince na Univerzitě Karlově?
Nemyslím si. Rovněž netuším, jak chtějí sledovat případné psychické poruchy či nestandardní chování u občanů, držitelů ZP. Pokud totiž bude naše společnost stát na tom, že občané budou sledovat jeden druhého, zda nevykazuje symptomy psychické poruchy, tak to již zde několikrát bylo a je to prověřená cesta do pekel a možnost k obrovské šikaně. Zločincům, teroristům ani psychopatům sebelepší zákon nezabrání v uskutečnění jejich zvrácených plánů.