Na účtu X resortu vnitra se tento týden objevil příspěvek u příležitosti měsíce kybernetické bezpečnosti, kde se explicitně požaduje nahlášení Policii ČR případů šíření nebezpečného obsahu na sociálních sítích.
Ke staronovému způsobu ochrany správných názorů se vyslovil mediální expert Vadim Petrov. „Vládní koalice má zájem na potlačení všech odlišných názorů. Byť v rámci zákonů,“ poznamenal k tomu mediální expert.
Ve stejné době neziskovka Manipulátoři na svém účtu X upozornila na přednášku slovenského profesora Petra Staňka v ČVUT. V příspěvku označila vědce za konspirátora. Univerzita na to reagovala ujištěním, že provedení další akce za účasti pana profesora vylučuje. Veřejná instituce souhlasila se subjektivními názory samozvaných mediálních expertů.
Reakce vysoké školy Petrova ovšem nepřekvapila.
„Vedení ČVUT jako součást systému jen dává najevo své distancování od tzv. antisystémové scény. S antisystémovou scénou se pojí i označení - šíření proruských narativů, respektive narativů, které vyhovují ruské agresi na Ukrajině. Vedení ČVUT zřejmě pana profesora vyhodnotilo jako příslušníka této antisystémové scény,“ podotkl.
Na stále zvyšující se cenzuru v České republice o víkendu upozornil i bývalý prezident Miloš Zeman. U příležitosti státního svátku ve svém proslovu na akci Svazu bojovníků za svobodu apeloval na to, aby se Češi postavili „proti nálepkování a proti prosazování jediné správné pravdy a často i znovuzavádění cenzury“.
Případy několika veřejně aktivních osob svědčí o tom, že se občané s nepohodlnými pro vládu názory trestají. Příkladem je pokračující tažení proti děkanovi Národohospodářské fakulty VŠE Miroslavu Ševčíkovi a soudní řízení proti nezákonnému propuštění z rezortu MZV profesora Petra Druláka, které se nakonec vyřešilo ve prospěch pedagoga a exdiplomata.
„Ano. Češi by se měli postavit proti vykazování odlišných názorů z veřejného prostoru. A lze to. Někteří to dělají. V důsledku se však často stane to, co se stalo výše uvedeným pánům,” konstatoval Petrov.