Pane Rajchle, vláda nedisponuje prostředky na valorizaci penzí, ale na pomoc Ukrajině ano. Mnozí občané jsou nespokojení, ale vypadá, že vláda se toho nebojí. Kolik lidí by se mělo zúčastnit demonstrace, aby premiér Fiala naslouchal názoru svých občanů?
Samozřejmě ideálně by bylo co nejvíce účastníků. Každopádně klíčové je, aby se podařilo zaplnit celé Václavské náměstí a aby tam bylo opravdu přes sto tisíc lidí. Aby bylo zřejmé, že to není žádná malá skupinka, jak se obvykle říká nějací proruští švábi. Jsou to lidé, kteří ani nehodnotí situaci na Ukrajině. Jsou nespokojení s vládnutím Petra Fialy, které je naprosto tragické a které prostě devastuje Českou republiku každým jedním dnem.
Jaké klíčové kroky v hospodářství a průmyslu navrhujete učinit, aby se stát vyhnul dalšímu růstu inflace a zadlužování státu?
Začíná to u energií. Naprosto klíčová skutečnost spočívá s tom, že inflace je v současné době tažená vysokou cenou elektřiny a plynu. Základem je snížit tyto ceny, snížit stropy, v krátkosti odejít z Lipské burzy a navázat cenotvorbu elektřiny na zákon o cenách, nikoliv na cenu stanovenou burzou. Je potřeba obnovit dodávky ruského plynu přímo potrubím namísto toho, abychom zbytečně kupovali drahé LNG, které stejně pochází z Ruska. Zatřetí je to snížení spotřební daně u pohonných hmot a také jejich dovážení napřímo, nikoliv přes nějaké překupníky. Ceny za tyto vstupy se promítají de facto do všech naprosto všeho: když chcete upéct rohlík, tak prostě u toho musíte zaplatit, musíte to dovézt do obchodu a musíte rozdělat pec, na což potřebujete plyn.
Do doby, dokud nepochopí vláda, že inflace je tažená právě těmito cenami energií, tak se nestane vůbec nic. No a co se týče státního rozpočtu, také je namístě začít zdaňovat zahraniční korporace, které odvádějí z ČR přes bilion korun ročně. To znamená zavést sektorové daně na ty v uvozovkách nejbohatší sektory, jako je bankovnictví nebo mobilní operátoři, a nesahat už do kapes lidí a lidé už více peněz nemají. A další zvyšování daní už by v podstatě nepřineslo navýšení příjmové stránky státního rozpočtu, protože už teď narážíme na hranici té tzv. Lafatovi křivky.
Podle médií je smlouva o nákupu 24 stíhaček F-35 ve fázi finálních jednání. Nákup nové techniky bude stát přes 122 miliard korun. Ministerstvo argumentuje dohodu nezbytností modernizovat českou armádu. Co si myslíte o koncepci modernizace armády? Na co bude podle Vás potřebovat Česká republika tento dost vysoký počet letadel?
Nepotřebujeme je vůbec na nic. Dle mého názoru se jedná o naprosto zbytečný nákup, který je plýtváním veřejných prostředků. Nejde jenom o pořízení letadel za 122 miliard, my bychom museli zaplatit další desítky miliard za technologie, které se dodávají samostatně do těch letadel. Nemluvě o tom, že jedna letová hodina stojí přibližně milion korun. V podstatě se nevyplatí vůbec s těmito letadly létat a cvičit. Je to nesmírně drahá záležitost. Je to jako kupovat Rolls-Royce v momentě, kdy vám padá na hlavu střecha ve vašem domu. Ještě ke všemu si ho kupovat na leasing, je to absolutní nesmysl. My bychom tenhle nákup nikdy neuzavřeli. Pokud bychom nesli vládní odpovědnost, tak bychom ho okamžitě zrušili. To je věc, která jenom to ukazuje na to, že paní Černochová vůbec neví, o co tady jde. Naše vláda namísto toho, aby investovala do lidí, tak investuje do zbytečného železa.
Ve Vašich vystoupeních často hovoříte o nutnosti investování do lidí a hospodářství. Mohl byste stručně popsat, jak si tento proces představujete?
Zveřejnili jsme 20 bodů Akčního plánu pro obnovu ČR. Základ je snížit daně. V tu chvíli to je ta jediná možnost, jak nastartovat ten růst a motivovat lidi, aby začali podnikat. Pokud snížíte ceny energií, budete tady mít elektřinu za 3 koruny, levný plyn, levné pohonné hmoty a k tomu nízké, rovné, přehledné daně. To zásadním způsobem pomůže a to půjde. Není na místě zvyšovat daně lidem, není namístě snižovat valorizace důchodů, protože naši důchodci už teď jsou vlastně na hranici a možná pod hranicí chudoby.
Je také nezbytné udělat opatření, která jsou skutečně prorůstová, to znamená odbřemenit ekonomiku od všech nesmyslů, které v současné době tady jsou, jako emisní povolenky a různé zelené výmysly, jako jsou protiruské sankce, které vůbec ničemu nepomáhají, jenom nás poškozují. Ten základ, jak říkám, jsou nízké ceny energií a nízké přehledné rovné daně.
Kritici strany PRO hovoří o snaze násilného převratu a také obviňují
vystupující během protestů v propagování populistických myšlenek. Co můžete říct svým oponentům?
Jsou to naprosto dětinské pomluvy. Já sám jsem tisíckrát vyzýval k tomu, že nechci žádné násilí. Odmítám násilí v jakékoliv formě a kdekoli, kdy někdo píše a vyzývá k násilí, tak se od toho jasně distancuji. Není to vůbec o násilí, je to jenom o počtu. Když přijde dostatečný počet lidí, tak tlak bude natolik vážný, že vláda bude mít velký problém ho ustát. Myslím si, že parlamentní opozice v tu chvíli pomůže a vyvolá jednání o nedůvěře vládě, abychom ji skutečně dostali od koryt. Rozhodně ne násilí.
Populistická hesla tady říká současná vláda. To je populismus nejtěžšího kalibru. Když namísto toho, abychom, se starali o české občany, tak voláme hesla Sláva Ukrajině! S tím, že prostě budeme stát za Ukrajinou až do úplného vítězství, což je samozřejmě chiméra, která nikdy nepřijde. S tím, že tady budeme zavádět svazky pro stejnopohlavní páry, s tím, že tady budeme zavádět korespondenční hlasování – to je naprosto bezbřehý populismus, který nemá vůbec nic společného s péčí o naše občany. U nás je to přesně naopak. My jsme lidé, kteří jednoznačně prosazují nenásilnou demokratickou formu protestu. Říkáme jasně, že chceme pečovat a pracovat pro naše lidi, a nikoliv pro nějaké cizí státy a cizí občany.