Konzumace kávy má řadu dobrých vlastností. Zjevným faktem je, že kofein obsažený v nápoji nám pomáhá, abychom byli čilejší. Přestože tento účinek nestačí, aby úplně neutralizoval vliv nedostatku spánku na kognitivní funkce, může být káva užitečná, když je třeba se rychle povzbudit. Vaření čerstvé kávy je rovněž uklidňující rituál, což má také význam.
Proč ale právě ranní šálek kávy nemá potřebný účinek? Je známo, že káva ovlivní hormony stresu díky uvolnění hormonu kortizolu. Káva skutečně stimuluje výrobu kortizolu, který již má hned po probuzení špičkovou úroveň (přestože se tento účinek zřejmě snižuje u lidí, jež pravidelně pijí kávu). Pokud si dáte dvojitou porci kávy, jakmile jste otevřeli oči, pak nemusíte zažít celý účinek kofeinu. Lepší je počkat, až kortizol začne klesat.
Dalším důležitým faktorem je hydratace těla. Kofein má močopudný účinek, tedy nutí nás častěji jít na záchod. Voda obsažená v kávě je součástí denní normy spotřeby tekutiny, proto není celkem správné mluvit o kávě, že dehydratuje. Ostatně obyčejná voda se mnohem víc hodí na boj s dehydratací. Není třeba usilovat o dosažení proslulých dvou litrů, ale zahájit ráno pohárem vody než si dáte kávu, není vůbec špatný nápad, píše magazín IFL Science.