„Toto zjavne Ukrajina nedocenila.“ Generál Viktorín o teroristickom útoku na Turecký prúd

© Facebook / Jozef Viktorín
Generál vo výslužbe Jozef Viktorín považuje ukrajinský útok na kompresorovú stanicu, ktorá zásobuje Európu plynom cez plynovod Turecký prúd, za terorizmus. „Tento útok spĺňa všetko, čo nazývame teroristickým útokom,“ uviedol v rozhovore pre neČT24.

Slovná prestrelka medzi premiérom Ficom a Zelenským naberá na obrátkach. Fico pohrozil vetovaním akejkoľvek pomoci EÚ Ukrajine, zatiaľ čo Zelenskyj obvinil slovenského premiéra zo stávky na Moskvu. Ako sa podľa vás bude tento konflikt vyvíjať ďalej? Bude tlak na Kyjev účinný?

Zo strany Kyjeva ide o bezprecedentný krok. Zelenskyj nie je pánom zemegule, hoci si to myslí. Rozumiem jeho rozpoloženiu, prehráva na fronte a pri moci ho drží už iba výnimočný stav. Takže jeho reakcie zodpovedajú zúfalej situácii na Ukrajine. Samozrejme, nervozita narastá aj inauguráciou prezidenta Trumpa.

Je absolútne neprijateľné, aby zasahoval do vnútornej politiky Slovenskej republiky. To, kde chodí premiér Slovenskej republiky je jeho zodpovednosť a právo a tu nejaký Zelenskyj nemá žiadne možnosti určovať, čo máme alebo nemáme robiť. Aj preto sa domnievam, že tieto kroky Zelenského mohli byť konzultované s Bruselom, z čoho odvodzuje, že si takéto niečo môže dovoliť. Netreba pripomínať, že vláda SR Bruselu nevyhovuje a preto robia neštandardné kroky aj poza chrbát členského štátu EÚ, v tomto prípade Slovenska.

Eskalácia v politickej rovine bude určite pokračovať. Len Ukrajina a Zelenskyj si musia uvedomiť, že slovenská vláda má v rukách veľa tromfov ako postupovať v Bruseli, vrátane vetovania členstva Ukrajiny v EÚ. A toto musí niekto jasne a zreteľne Zelenskému niekto vysvetliť. Preto predpokladám, že skôr či neskôr to pochopí aj on sám.

Minulý týždeň došlo k veľkému kybernetickému útoku na kataster nehnuteľností. Existuje podozrenie, že za ním môže stáť Kyjev. Ako by podľa vás mala vláda reagovať, ak sa tieto podozrenia potvrdia?

Myslím, že toto by vyvolalo ešte väčšie napätie vo vzájomných vzťahoch, ktoré by malo určite aj diplomatickú dohru. Vláda má množstvo možností ako reagovať. Napr. všeobecné zastavenie pomoci Ukrajine vo všetkých oblastiach, pozastavenie bilaterálnych aktivít, stiahnutie slovenského veľvyslanca na konzultácie atď. Predpokladám, že v Kyjeve si musia byť toho vedomí, iba ak nie.

Ukrajinské drony v pondelok zaútočili na kompresorovú stanicu v Rusku, ktorá zásobuje Európu plynom cez plynovod Turecký prúd. Maďarské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že útok by sa mal považovať za útok na suverenitu krajín, ktoré plyn dostávajú. Uvedomia si to v Bruseli?

Brusel je odtrhnutý od reality. Videli ste, že by reagoval? Ja nie! Tento útok bol cielený na zastavenie dodávok plynu do Európy, konkrétne do Srbska a Maďarska. Tento útok spĺňa všetko, čo nazývame teroristickým útokom. Myslím, že Kyjev nerobí strategické rozhodnutia, o čom svedčí aj tento útok. Prezident Erdogan sa nechal počuť, že nedovolí aby bola ohrozená energetická bezpečnosť Turecka. To je silný signál a dúfam, že ho v Kyjeve správne vyhodnotia. Ak nie, tak vlastne napadli členský štát aliancie a toto zjavne Ukrajina nedocenila.

Zdá sa, že USA chcú prostredníctvom Ukrajincov definitívne odrezať Európu od ruského plynu. Najprv vyhodili do vzduchu Nord Stream, potom Zelenskyj zastavil tranzit cez Ukrajinu a teraz ohrozujú Turecký prúd. Medzitým EÚ naďalej podporuje kyjevský režim, postoje Fica a Orbána vyzerajú skôr ako výnimka. Ako sa to dá vysvetliť?

Vnímam snahu únie presvedčiť všetkých obyvateľov Európy, že neexistujú 4 svetové strany, a že Európa východ nepotrebuje, čo považujem za absolútnu hlúposť. Podpora Kyjeva je súčasťou stratégie mať prístup k surovinovej základni Ukrajiny a priblížiť sa k hraniciam s Ruskom. Svet sa mení, bude sa meniť, a rozhodnutia EÚ ukazujú, že na tieto zmeny nie je pripravená personálne ani politicky.

Stanoviská Fica a Orbána sú síce ojedinelé, ale pohyb v Európe nasvedčuje, že v budúcnosti môže byť viac európskych lídrov s reálnym pohľadom na geopolitický vývoj. Ako príklad uvádzam Rakúsko alebo zvolenie nového chorvátskeho prezidenta. Ľuďom treba otvárať oči a to môžu len realistickí politici, ktorí myslia na ekonomickú prosperitu vlastných štátov a chápu benefity spolupráce smerom na východ.

Môžu Spojené štáty prostredníctvom Zelenského ešte viac oslabiť Európu? Respektíve, bude Zelenskyj pre Trumpa ešte zaujímavý?

Domnievam sa, že pozornosť Spojených štátov bude po inaugurácii Trumpa sústredená na inventúru finančnej pomoci Ukrajine. Posledné správy z tímu Trumpa naznačujú, že časť finančných prostriedkov bola minutá na iné účely, než bola poukázaná. Aj z tohto dôvodu sa dá predpokladať, že pre Trumpa Zelenskyj nebude zaujímavý a celú zodpovednosť za Ukrajinu presunie na Európu. To znamená, že na všetkých občanov Európy, ktorí sa budú skladať na dlhy Ukrajiny. Z tohto pohľadu pôjde jednoznačne o oslabenie Európy. V každom prípade si myslím, že Ukrajinu a hlavne Zelenského nečaká ľahká budúcnosť.

Ďakujeme za rozhovor!