Typická kouzla. Čeští politici mají podobnou filozofii. Štěpán o nákupu ruského plynu Ukrajinou

© Youtube / Protiproud TV
Představitel Parlamentu Ukrajiny Alexej Kučerenko potvrdil, že Ukrajina nakupuje i ruský plyn přes Turecký proud. Stejný postup dodávek přes Slovensko a Maďarsko využívají i v České republice, řekl pro neČT24 expert na energetiku Vladimír Štěpán.

„Typická kouzla. Čeští politici mají podobnou filozofii. Všichni vědí, že se jedná zcela nebo převážně o ruský plyn, dodávaný přes překupníky z Maďarska, SR a jiných států. Je také celkem jasné, že tranzit přes Ukrajinu měl za cíl jen zlikvidovat trasu pro přepravu levného ruského plynu do států, jako jsou ČR, SR nebo Maďarsko,” reagoval Vladimír Štěpán na slova ukrajinského úředníka.

Zástupce předsedy výboru pro energetiku Alexej Kučerenko v Parlamentu Ukrajiny včera zdůvodnil nákup ruských energií tím, že Evropa je „jednotný trh s plynem“, kde funguje princip nahrazování. Ukrajina podle jeho slov neví přesně, jaký plyn „de facto kupuje“.

Začátkem roku se v podobné situaci ocitla i Česká republika. Statistika dodávek energií ze zahraničí evidovala růst nákupu plynu z Ruska navzdory prohlášením premiéra Petra Fialy o kompletním odstřihnutí se od plynu z této destinace. Podle odborníků zvýšené nákupy energií z Ruska byly dány jejich nízkou cenou na trhu.

K postupu českých úřadů Vladimír Štěpán v této souvislosti poznamenal: „ČR se chová jako Ukrajina, oba státy řídí někdo jiný než národní vlády. Jinak si nelze vysvětlit protistátní rozhodnutí vlád obou států.”

V listopadu a prosinci minulého roku 95 % plynu do České republiky proudilo tranzitem ze Slovenska. Česko se podílelo i na celkovém osmnáctiprocentním růstu dovozu ruského plynu do Evropské unie: dovezlo o 2,04 mld. metrů krychlových navíc oproti roku 2023 (údaje analýzy institutu Ember). Růst dovozu vysvětlovali analytici levnou cenou ruského plynu a vysokou poptávkou. Premiér Petr Fiala přitom v minulém listopadu oznámil kompletní nezávislost státu na dovozu plynu z Ruska díky dodávkám z LNG terminálu v Severním moři.