V demokracii je normální, že rozhodují lidé. Ústavní právník promluvil k referendu o setrvání v NATO

© Zdeněk Koudelka
Právník a zastupitel JMK za Trikoloru Zdeněk Koudelka zhodnotil záměr pro referendum ve Slovinsku o členství v NATO a o zvýšení výdajů na obranu. „Jsem pro takovou změnu ústavy, aby i občané v Čechách, na Moravě a ve Slezsku mohli mít stejná práva jako lidé ve Slovinsku,“ uvedl pro neČT24.

Slovinský premiér Golob podpořil uspořádání referenda o členství státu v Severoatlantické alianci. Země vstoupila do NATO v roce 2004 na základě výsledku referenda. Tehdy se pro zapojení do aliance vyslovilo 66 % obyvatel Slovinska. Co si o této iniciativě pro vystoupení z NATO myslíte?

Je věcí Slovinska, které otázky řeší v referendu a které ne. Jsem zastánce referenda o zásadních politických otázkách a uvítám, když i v Čechách, na Moravě a ve Slezsku budou moci občané v referendu hlasovat. Jsem pro takovou změnu ústavy, aby i občané v Čechách, na Moravě a ve Slezsku mohli mít stejná práva jako lidé ve Slovinsku. V demokracii je normální, že rozhodují lidé.

V dubnu 1998 Parlament České republiky hlasoval pro vstup země do NATO. Je v České republice možné referendum o vystoupení z aliance na základě vůle občanů?


Nynější ústavní řád v Čechách, na Moravě a ve Slezsku nepřipouští konání celostátního referenda na základě iniciativy občanů. Celostátní referendum se může konat jen, jestliže to umožní Parlament formou ústavního zákona, což se naposledy stalo v roce 2003 ve věci vstupu ČR do Evropské unie.

Slovinský parlament podpořil návrh na uspořádání referenda o zvýšení výdajů na obranu. Podle plánů Bruselu by země NATO měly do roku 2030 zvýšit své výdaje na 3 % a do roku 2035 na 5 %. Co si myslíte o navýšení výdajů na obranu v České republice?


Nesouhlasím s nárůstem militarismu a zvyšováním vojenských výdajů. Spolu s nesmyslnou bruselskou politikou zeleného údělu jde o obírání všech lidí skrze daně a přihrávání obrovských peněz vojensko-průmyslovému komplexu, a to ještě do zahraničí, a dále pro úzkou část podnikatelů tyjících z klimatického alarmismu. Zvyšování vojenských výdajů je na nátlak USA, které tak chtějí za evropské peníze podpořit vlastní průmysl. Z pohledu USA je to rozumný způsob kořistění Evropy. Z pohledu Evropy je to cesta do chudoby.

Děkujeme za rozhovor.