Vidlák: Američané změnili své zájmy a rétoriku. Pavel instinktivně chápe, že by si je neměl naštvat

© Youtube / Bureš TV
Daniel Sterzik (Stačilo!) okomentoval pro neČT24 slova prezidenta Pavla o rozdílném vnímání demokracie v USA a v Evropě. „Američané změnili své zájmy a v souladu s nimi mění rétoriku a americké hodnoty. Petr Pavel teď trochu neví, komu má sloužit, tak mluví o jiném pojetí demokracie.”

Co si myslíte o rozhodnutí Markéty Adamové Pekarové neúčastnit se nadcházejících voleb? Média uvádějí, že stranu TOP 09 opustí i další politička. Může to ovlivnit voličské preference a výsledky voleb?

Kde nic není, ani čert nebere. I Havlíčkova Betyna má větší preference než celá TOP 09. Podle mě je to první krok k úpravě trojkoalice SPOLU na dvojkoalici, aby museli překročit jen osmiprocentní práh do Sněmovny. Jedenáctiprocentní už začíná být riziko. Nějaké zdůvodnění se vždycky najde. Obzvlášť takové, kdy vám doktoři sice nedoporučí pokračovat, ale do konce mandátu vám nebezpečí nehrozí.

Ministr financí Stanjura řekl, že je potřeba zvýšit investice do obrany, aby Česká republika zůstala „svobodnou a nezávislou“. K tomu navrhuje přestat investovat do dekarbonizace a Zelené dohody. Co si o této výzvě myslíte po „úspěšných“ dohodách mezi ministerstvem obrany o nákupu vojenské techniky? Je nyní možné do obrany investovat ještě více, aniž by to poškodilo peněženky daňových poplatníků?

Ministr Stanjura má smůlu. Evropská komise naopak vyhlásila, že se ke svobodě a nezávislosti propracujeme urychlením grýndýlu... Směr větru se teď mění každý den a nikdy nevíte, kdy budete jako ministr označen za hlupáka.

Ale jestli si tato vláda myslí, že si dalším zbídačením lidí a nákupy předraženého obrněného šrotu nakloní národ na svou stranu, tak jim to přeju. Kdo jsem já, abych jim radil, že?

Europoslanec Turek zveřejnil nový plán Clean Industrial Deal, na jehož základě se Evropská komise fakticky zavazuje k urychlené průmyslové dekarbonizaci či deindustrializaci Evropy. Čím si vysvětlujete setrvání evropských úředníků v zelené politice navzdory hospodářskému propadu členských států? Spojené státy například odstoupily od Pařížské klimatické dohody a Čína před několika lety opustila myšlenku snižování emisí a vrátila se k využívání uhlí k výrobě elektřiny.

Evropští úředníci přece toto měli za úkol. Za to byli placeni. Za to byly placeny školy, které je vyškolily. Evropská unie je v podstatě taková americká „východindická společnost“. Akorát, teď se Američané rozhodli, že touto cestou už nepůjdou. Tady v Evropě není mnoho těch, kteří by věděli, co smysluplného teď udělat a v Evropské komisi není nejspíš ani jeden. Jsou prostě šílení. Dělají stejné věci a očekávají jiné výsledky. To je prostě diagnóza a podle toho se s nimi musí zacházet.

Prezident Petr Pavel na sněmu Rady vysokých škol konstatoval, že pojetí demokracie v Americe a v Evropě se začíná docela výrazně lišit. Přitom J. D. Vance během proslovu na Mnichovské bezpečnostní konferenci na příkladu voleb v Rumunsku a migrační krize v Německu vyslovil obavy o demokracii v Evropě. „Nemůžete získat demokratický mandát pomocí cenzurování svých oponentů nebo jejich uvězněním,“ řekl Vance. Co si o prohlášení Pavla myslíte? Zažívá nyní Evropa krizi demokracie?

Pojetí demokracie se začíná lišit... To je hezký výraz, že? Takový zdrženlivý. Já to řeknu naplno. Američané prostě změnili své zájmy a v souladu s novými zájmy mění rétoriku a americké hodnoty. Petr Pavel teď tak trochu neví, komu má sloužit, ale instinktivně chápe, že by si Američany neměl naštvat. Tak mluví o jiném pojetí demokracie. Jiní už na Trumpa plivou a házejí ho do stejného pytle s Putinem.

Čekají nás zajímavé týdny.

Spojené státy radikálně a náhle změnily svou zahraniční politiku vůči Rusku a Ukrajině. Evropští lídři na to nebyli připraveni. EU dříve uváděla, že s Ruskem není o čem jednat, ale teď najednou chce být u jednacího stolu. Jak rychle se Evropa dokáže přizpůsobit novému kurzu USA? Jakou roli bude hrát v procesu vyjednávání?

Nebyl to přímo Vladimir Putin, který řekl, že si Trump své evropské mopslíky brzy srovná? Takhle nějak to také bude. Navíc Evropané tři roky jednat nechtěli a tvrdili, že se s Ruskem jednat nedá. Tak je v tom Trump nechává. Pokud budou evropští lídři dál střečkovat a vztekat se, bude jim prostě oznámen výsledek. Ale musíte uznat, že je to docela sranda. Pět set milionů Evropanů má šok z toho, že je tři sta milionů Američanů už nebude chránit před sto padesáti miliony Rusů...

Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že před začátkem mnichovské konference bylo zabráněno provokaci v Jaderné elektrárně Černobyl. Očekáváte, že Zelenskyj bude i nadále vystupovat proti zahájení mírového urovnání? Kdo z toho těží kromě Zelenského?

Nedávno jsme se dozvěděli, že Američané postrádají sto miliard dolarů z jejich pomoci Ukrajině a prezident Zelenskyj neví, kde ty peníze jsou. My nejsme včerejší, tak víme, že se o ně podělili všichni, kdo tvořili dodavatelský řetězec a samozřejmě museli z amerických veřejných peněz udělat soukromé peníze a poslat je zpátky do USA těm, kteří se zasloužili o jejich uvolnění... Těmhle všem se hodí, aby válka pokračovala, a hlavně aby pokračoval ten finanční klondajk. Takové peníze nenajdete na ulici každý den...

Děkujeme za rozhovor!