Příčinou avizovaného zvýšení cen je převod části platby za OZE zpátky na spotřebitele v rámci ozdravného balíčku veřejných financí. Vláda se rozhodla pro zrušení státní podpory v oblasti energií ke konci letošního roku, odběratelé za každou spotřebovanou megawatthodinu elektřiny uhradí 599 Kč. Průměrná domácnost spotřebuje kolem 2,5 MWh elektřiny, proto roční navýšení může narůst na 1500 Kč. Další placení tohoto poplatku státem by bylo podle úředníků neudržitelné.
Podle blogera Vidláka současná vláda tímto krokem „trénuje odolnost“ občanů. Klesající úspory se už promítají do nákupního chování, podotkl.
„To určitě... Vít Rakušan nedávno avizoval, že spustí informační kampaň o úspěších vlády za čtyřicet milionů korun. Jestli to nezachrání morální připravenost občanů na zvýšení cen, tak už to nezachrání asi nic. Je třeba lidem vysvětlovat výhody liberální demokracie, i když z ní zrovna neprofitují. Je třeba budovat společnost odolnou proti strachu... To taky řekl Vítek.
Letos to budování odolné společnosti zahájíme tím, že jim stoupnou už tak vysoké ceny energií. Nic tak nezvýší morálku, jako mastné vyúčtování.
A jestli jsou občané připraveni finančně? Tržby v maloobchodu už dlouhé měsíce klesají. Objem průmyslových zakázek klesá. Stavebnictví už v krizi je, protože za současných podmínek jsou hypoteční sazby v podstatě likvidační. Objem úspor rapidně klesá. Přibývá klientů potravinových bank. Je to černé a klepe to na dveře, co je to? Naše růžová budoucnost,” uvedl bloger Vidlák.
Pokud jde o zastropování cen energií, vláda v budoucím roce počítá s částkou 50 miliard korun, což je o polovinu menší než v roce 2023. Po prudkém zvýšení cen loni došlo k jejich postupnému snížení kvůli zmírnění situace na energetickém trhu. Nicméně reálné faktury mohou být o desítky procent vyšší, mimo jiné i kvůli novým zálohám na energie.