Jaké jsou Vaše hlavní postřehy z pondělního protestu?
Poprvé se podařilo dostat do veřejného prostoru téma, na kterém se nepodílela velká média. Byl to protest protigrýndýlový a protivládní, protože je to právě tato vláda, která u nás tuto agendu protlačuje. Byl to protest organizovaný zdola. Do Prahy se sjelo 800 traktorů, zemědělci předali dopis s požadavky a jasně řekli, že přitvrdí, pokud nebudou přijaty. Zklamaní byli jen ti, kteří chtěli vidět zablokovanou magistrálu, případně hořící ministerstvo zemědělství.
Ministr zemědělství Výborný na sociální síti uvedl, že pro dnešní demonstraci zemědělců má pochopení a bere ji jako podporu pro pondělní jednání v Radě ministrů v Bruselu. Proč podle Vás je jeho vnímání požadavků zemědělců selektivní a politizované?
Pan ministr dobře ví, že čtvrtečních protestů se nemusí bát. Ty jen trochu upustí páru, vláda pak mezi zemědělce hodí pár drobtů a než většině protestujících dojde, že naletěli, bude už jaro a bude třeba obdělávat pole a nikoliv jezdit po Malé straně. Ale tyto zkušenosti jsou nesdělitelné a nepřenositelné. Každý si tím prostě musí projít.
Jeden z podnikatelů vyslovil myšlenku, že protest zemědělců na hranicích a blokáda ukrajinských výrobků je výhodná pro Rusko, protože se údajně snaží odříznout Ukrajinu od obchodu s Evropou. Co si o této teorii myslíte?
V poslední době je pro Rusko výhodné úplně všechno, nemyslíte? Americká liknavost a neochota dál do války proti Rusku investovat, evropská neschopnost dodat dostatek granátů, stále se zhoršující recese průmyslu kvůli drahým energiím... A víte, co je na tom nejhorší? Rusku je jedno, pro co se rozhodneme. Buď odřízneme Ukrajinu od obchodu s EU a zachráníme evropské zemědělství a nebo obětujeme evropské zemědělství ve jménu obchodu s Ukrajinou. Putin si může dát popcorn, dát nohy na stůl a počkat si, jak se rozhodneme. Když můžete udělat jen dvě špatná rozhodnutí a obě vám něco zničí, tak bude výsledek pro Rusko vždycky výhodný, ať se stane cokoliv.
Parlament se nedohodl o znovuzavedení povinné vojenské služby. Zastánci poukazují na nedostatek připravených záloh pro případ možného vojenského konfliktu. Odpůrci se domnívají, že armáda nemá prostředky na zajištění branců. Vyžadovalo by to změnu rozpočtu státu a reformu armády. Bude se současný kabinet pokoušet o znovuzavedení branné povinnosti?
Jéžiš, snažit se může, ale branná povinnost, to je padesát tisíc kluků každý rok, které musíte obléknout, nakrmit, ubytovat, vycvičit...Kde to hodlají dělat? Kasárny dávno prodali... ale mohli by najmout ty kuchařky, co teď propouštějí ze základních škol. Branná povinnost, to není pár stíhaček, které dostaneme za deset let. To je budování celé infrastruktury, která si svým rozsahem nezadá se stavbou jaderné elektrárny... Máme nové Temelíny? Nemáme. Proč? Protože toho už nejsou schopni. Proto také nebudeme mít žádnou brannou povinnost. To je úkol nad jejich síly.
Dnes do Prahy přijel šéf FBI Christopher Wray a sešel se s ministrem vnitra Rakušanem. Podle tiskové zprávy Wray přijel proto, aby probral boj proti terorismu, obchodování s dětmi a kybernetické útoky. Ministr označil úroveň spolupráce zpravodajských služeb za „nadstandardní a přínosnou“. Jak tuto návštěvu vnímáte?
Přiznám se, že jsem o této návštěvě vůbec nevěděl. Ale na tom nezáleží. To, co zmínění pánové řekli novinářům, bylo něco úplně jiného, než o čem se bavili v soukromí. Myslím, že nebudu daleko od pravdy, když si zaspekuluji, že brzy u nás zase odhalí Čepigu s Miškinem, na ruské velvyslanectví přijede agent s ricinem, nebo něco podobného a samozřejmě za to bude moci Andrej Babiš.