Bez ruského plynu a ropy to nejde. Vyšší ceny destabilizují hospodářství, konstatovala Vitásková

Koncem června po dosažení příměří za pomocí Spojených států mezi Íránem a Izraelem se ceny ropy prudce snížily. Nenaplnily se tak černé scénáře energetických analytiků, kteří varovali před zastavením vývozu ropy z Perského zálivu. Možnost nového kola konfliktu ovšem zůstává. Energetická expertka Alena Vitásková se domnívá, že energetickou politiku Evropy to ovšem neovlivní.
„Vzhledem k tomu, že se jedná o jednoho z významných producentů ropy, dá se nanejvýše očekávat, že konflikt bude mít vliv na cenu ropy na světovém trhu. Zda Evropa provede revizi svých dodávek a dosavadních rozhodnutí a vrátí se k dodávkám z Ruska, to je téměř nemožné za stávající politické garnitury,“ řekla expertka pro neČT24
Zákaz ruské ropy členské státy uplatňují nehledě na dopad na životní úroveň a zaměstnanost svých občanů, upozornila Vitásková.
„Lze sledovat zprávy, jak se jednotlivé rafinerie zavedené na ruskou ropu bez jejích dodávek hroutí (Německo). Jak hrozí ztráta pracovních míst. Jak jsem již dříve sdělila u zemního plynu (zejména obyvatelé menšího města Schwedt na severovýchodě Německa čelí hromadným propouštěním z rafinérie, která dříve stabilně odebírala ropu z Ruska a zaměstnávala 1200 lidi, informoval časopis Politico - pozn. red.). Bez ruského plynu to nejde, pokud se o to pokoušíme, tak ta cena bude neúměrně vysoká, destabilizující hospodářství. Stejné mohu říct i k ropě. Rozklad Evropy probíhá v přímém přenosu až do hořkého konce,“ podotkla expertka v komentáři pro neČT24.
Nový balík protiruských sankcí EU se má dotknout ropného sektoru Ruska a související infrastruktury stínových dodávek. Slovensko dříve požádalo o odklad nového balíku sankcí a zažádalo Evropskou unii o záruky pro vyrovnání s následky plánovaného zastavení energií z Ruska. Zejména iniciativa RePower EU počítá s urychleným ukončením dodávek fosilních paliv z RF do roku 2028.