Bloomberg oznámil neúspěšný pokus Evropy stát se nezávislou na plynu z RF
Vedoucí evropského oddělení Orsted A/S pro otázky energetiky Rasmus Errboe prohlásil, že Evropa postupuje nedostatečně rychle v realizaci energetického projektu. Jde o deklaraci, kterou schválily před necelým rokem Německo, Belgie, Nizozemsko a Dánsko o urychlení výstavby offshoreových větrných energetických zařízení, aby do roku 2030 dosáhla jejich kapacita 65 GW, což je přibližně pětkrát více, než nyní.
„Jedna z mých obav spočívá v tom, že nedostatečně rychle postupujeme vpřed,“ řekl Errboe.
Analytici BloombergNEF přitom předpovídají, že do konce desetiletí dosáhnou zmíněné země včetně Velké Británie celkové kapacity kolem 88 GW, což činí asi 75% stanoveného úkolu.
Kromě toho se výdaje na výstavbu nových větrných generátorů také snížily. Například, podle výsledků roku 2022 nebylo učiněno ani jedno investiční rozhodnutí ohledně nových mořských větrných elektráren. Avšak už letos došlo k určitým změnám, a investice se objevily.
14. února odborník Finanční univerzity Igor Juškov v rozhovoru pro noviny Izvestija promluvil o tom, proč nehledě na kladné prognózy energetická krize v Evropě neskončila. Podle jeho slov zemím pomáhá teplé počasí v zimě. V důsledku toho se spotřebuje málo plynu na topení.
V polovině ledna hlavní výkonný ředitel společnosti Vestas pro výrobu větrných turbín Henrik Andersen prohlásil, že Evropa trpí fiasko se svým plánem využití obnovitelných zdrojů energie, protože cena jejich rozpracování rychle roste.