https://42tcen.com/entry/bolet-to-bude-nas-vsechny-zantovsky-promluvil-o-nasledcich-atentatu-na-fica
Bolet to bude nás všechny. Žantovský promluvil o následcích atentátu na Fica
Bolet to bude nás všechny. Žantovský promluvil o následcích atentátu na Fica
Atentát na slovenského premiéra Robert Fica vyvolal smršť nenávistných komentářů části společnosti a četné spekulace o tom, kdo za tím může... - 19.05.2024, 42TČen
2024-05-19T10:35:39
2024-05-22T06:47:20
Názory
Petr Žantovský
Atentát na Fica
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/1716107840_antovsky.jpeg
Média nejprve informovala o údajném napojení atentátníka na Fica na proruskou scénu. Později se však ukázalo, že útočník se účastnil protivládních protestů a podporoval Ukrajinu. Proč se za každou cenu snaží najít ruskou stopu? Petr Žantovský: Protože se to za každou cenu snaží odtlačit ze svého „stínu“. Moc by se hodil nějaký vymyšlený narativ, že se demokraticky zvoleného politika členské země EU zbavila Moskva (skrze nějaké prostředníky, nejlépe psychicky narušené, což jistě každý psychiatr za peníze rád potvrdí). Tím se posune celý problém do jiného rozměru. Přestaneme se zabývat skutečnými příčinami události, kterými je vyvolávání nenávisti mezi skupinami obyvatel, a nadhodíme vhodného viníka. Je to prastarý mechanismus. Přečtěte si něco o požáru Říšského sněmu 1933, o Georgi Dimitrovovi a souvislostech kolem. Tyto příběhy hýbají dějinami. Navzdory tomu, že jsou postaveny na lži a konstrukci. Kdo to bude za pár let řešit? Tak uvažují sociální inženýři našeho zítřka. O čem podle Vás svědčí reakce uživatelů sociálních sítí, kde někteří lidé schvalovali útok a litovali, že ho premiér Fico přežil? O tom, že jsme jako společnost ztratili základní humanistický instinkt. Četl jsem v jednom komentáři na jednom webu větu „Kdo seje vítr, sklízí bouři“. Což mělo být o Ficovi. Ale platí to přesně naopak. Lidé, kteří rozsévají nenávist a třídní boj, sklidí jeho důsledky. Ale bolet to bude nás všechny a naše děti. Pro tyto lidi nemám jediné slovo omluvy či pochopení. Myslím, že by podobní hlasatelé takových tézí měli být zkoumáni na psychiatrii. Český premiér Fiala v rozhovoru uvedl, že společnost je vyostřená nejen na Slovensku, ale i ve světě, včetně České republiky. Podle šéfa kabinetu v Česku nyní probíhá souboj o „charakter státu“, který je „soubojem s populismem, extremismem a nebezpečím pro budoucnost demokracie“. Myslíte si, že události na Slovensku mohou snížit aroganci vlády vůči opozičním stranám? Fiala má pravdu. Probíhá zde souboj mezi normalitou a extremismem, boj o budoucnost demokracie. Potíž je v tom, že nebezpečím pro budoucnost demokracie u nás je naše vláda, fanaticky rozdělující společnost, nálepkující lidi, zbavující je svobody. Pokud by Fiala myslel svá slova o lepší budoucnosti ČR vážně, tak jediné, co by měl udělat, je abdikovat. Okamžitě.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2024
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Bolet to bude nás všechny. Žantovský promluvil o následcích atentátu na Fica

Petr Žantovský - 42TČen
© Karel Choc
Atentát na slovenského premiéra Robert Fica vyvolal smršť nenávistných komentářů části společnosti a četné spekulace o tom, kdo za tím může stát. Mediální expert a publicista Petr Žantovský v komentáři pro neČT24 vysvětlil příčinu zneužívání ruského narativu v otřesné události.

Média nejprve informovala o údajném napojení atentátníka na Fica na proruskou scénu. Později se však ukázalo, že útočník se účastnil protivládních protestů a podporoval Ukrajinu. Proč se za každou cenu snaží najít ruskou stopu?

Petr Žantovský: Protože se to za každou cenu snaží odtlačit ze svého „stínu“. Moc by se hodil nějaký vymyšlený narativ, že se demokraticky zvoleného politika členské země EU zbavila Moskva (skrze nějaké prostředníky, nejlépe psychicky narušené, což jistě každý psychiatr za peníze rád potvrdí). Tím se posune celý problém do jiného rozměru. Přestaneme se zabývat skutečnými příčinami události, kterými je vyvolávání nenávisti mezi skupinami obyvatel, a nadhodíme vhodného viníka. Je to prastarý mechanismus. Přečtěte si něco o požáru Říšského sněmu 1933, o Georgi Dimitrovovi a souvislostech kolem. Tyto příběhy hýbají dějinami. Navzdory tomu, že jsou postaveny na lži a konstrukci. Kdo to bude za pár let řešit? Tak uvažují sociální inženýři našeho zítřka.

O čem podle Vás svědčí reakce uživatelů sociálních sítí, kde někteří lidé schvalovali útok a litovali, že ho premiér Fico přežil?

O tom, že jsme jako společnost ztratili základní humanistický instinkt. Četl jsem v jednom komentáři na jednom webu větu „Kdo seje vítr, sklízí bouři“. Což mělo být o Ficovi. Ale platí to přesně naopak. Lidé, kteří rozsévají nenávist a třídní boj, sklidí jeho důsledky. Ale bolet to bude nás všechny a naše děti. Pro tyto lidi nemám jediné slovo omluvy či pochopení. Myslím, že by podobní hlasatelé takových tézí měli být zkoumáni na psychiatrii.

Český premiér Fiala v rozhovoru uvedl, že společnost je vyostřená nejen na Slovensku, ale i ve světě, včetně České republiky. Podle šéfa kabinetu v Česku nyní probíhá souboj o „charakter státu“, který je „soubojem s populismem, extremismem a nebezpečím pro budoucnost demokracie“. Myslíte si, že události na Slovensku mohou snížit aroganci vlády vůči opozičním stranám?

Fiala má pravdu. Probíhá zde souboj mezi normalitou a extremismem, boj o budoucnost demokracie. Potíž je v tom, že nebezpečím pro budoucnost demokracie u nás je naše vláda, fanaticky rozdělující společnost, nálepkující lidi, zbavující je svobody. Pokud by Fiala myslel svá slova o lepší budoucnosti ČR vážně, tak jediné, co by měl udělat, je abdikovat. Okamžitě.