<
https://42tcen.com/entry/cerny-patek-pro-ceskou-ekonomiku-opozice-reaguje-na-schvaleni-konsolidacniho-balicku-ve-snemovne
Černý pátek pro českou ekonomiku. Opozice reaguje na schválení konsolidačního balíčku ve Sněmovně
Černý pátek pro českou ekonomiku. Opozice reaguje na schválení konsolidačního balíčku ve Sněmovně
Poslanci pětikoalice prosadili tzv. konsolidační baliček, který má v příštích letech snížit schodek státního rozpočtu a konsolidovat veřejné... - 13.10.2023, 42TČen
2023-10-13T03:17:31
2023-10-13T03:17:32
Konsolidační balíček
Poslanecká sněmovna
Tomio Okamura
Karel Havlíček
Alena Schillerová
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/ANO.jpg
Podle plánu Fialovy vlády konsolidační balíček sníží schodek státního rozpočtu v příštích dvou letech celkem o 150,7 miliardy korun. Návrh v případě jeho schválení Senátem a prezidentem změní 63 zákonů, výdaje by během dvou let měly klesnout o 80 miliard korun, zatímco příjmy se mají zvýšit o 70 miliard korun.Konsolidační balíček zahrnuje taková opatření, jako například rušení dotací v oblasti průmyslu a obchodu, zemědělství, dopravě, místního rozvoje a školství. Kromě toho vláda plánuje zvýšit daně z příjmů právnických osob z 19 na 21 procent, zrušit 22 daňových výjimek a zvýšit odvody osob samostatně výdělečně činných. Zvýší se i daně z tabákových výrobků a lihu, porostou i odvody z hazardních her. Bude také zvýšena daň z nemovitosti.Reakce opoziceSchválení konsolidačního balíčku, za něhož hlasovalo 108 poslanců pětikoalice, narazilo na ráznou kritiku ze strany předních zástupců opozičních ANO a SPD.„13. říjen 2023 vstoupí do dějin jako černý pátek pro českou ekonomiku. Fialova vláda největším zvýšením daní v novodobé historii České republiky pošlapala nejen vlastní programové prohlášení, ale především zájmy českých rodin, zaměstnanců, živnostníků i firem,“ napsala exministryně financí a předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.13. říjen 2023 vstoupí do dějin jako černý pátek pro českou ekonomiku. Fialova vláda největším zvýšením daní v novodobé historii České republiky pošlapala nejen vlastní programové prohlášení, ale především zájmy českých rodin, zaměstnanců, živnostníků i firem.— Alena Schillerová (@alenaschillerov) October 13, 2023 Místopředseda Poslanecké sněmovny a první místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček také zkritizoval přijetí konsolidačního balíčku, konkrétně mu totiž vadilo to, že většina opatření předpokládá zvýšení daní oproti snížení výdajů.„Konsolidace veřejných financí bude založena zejména na zvyšování daní, odvodů pro živnostníky a převodu poplatků za regulované složky energie na domácnosti a firmy. Pětikoalice před chvílí ve Sněmovně oficiálně odstartovala restart Česka v režii vlády,” uvedl Havlíček.Konsolidace veřejných financí bude založena zejména na zvyšování daní, odvodů pro živnostníky a převodu poplatků za regulované složky energie na domácnosti a firmy. Pětikoalice před chvílí ve Sněmovně oficiálně odstartovala restart Česka v režii vlády @P_Fiala. pic.twitter.com/yQ6580zPFY— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) October 13, 2023 Kritikou nešetřil ani předseda SPD Tomio Okamura, který vyzval prezidenta Petra Pavla, aby konsolidační balíček vetoval.„Vládní koalice vytáhne z kapes občanů i firem 100 miliard korun navíc. Jedná se o flagrantní porušení všech jejich předvolebních slibů,“ sdělil Okamura.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2023
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Černý pátek pro českou ekonomiku. Opozice reaguje na schválení konsolidačního balíčku ve Sněmovně

Aleš Juchelka, Karel Havlíček a Alena Schillerová - 42TČen
© X Karel Havlíček
Poslanci pětikoalice prosadili tzv. konsolidační baliček, který má v příštích letech snížit schodek státního rozpočtu a konsolidovat veřejné finance. Opozice přitom kritizuje vládu za rekordní zvýšení daní a porušení předvolebních slibů.

Podle plánu Fialovy vlády konsolidační balíček sníží schodek státního rozpočtu v příštích dvou letech celkem o 150,7 miliardy korun. Návrh v případě jeho schválení Senátem a prezidentem změní 63 zákonů, výdaje by během dvou let měly klesnout o 80 miliard korun, zatímco příjmy se mají zvýšit o 70 miliard korun.

Konsolidační balíček zahrnuje taková opatření, jako například rušení dotací v oblasti průmyslu a obchodu, zemědělství, dopravě, místního rozvoje a školství. Kromě toho vláda plánuje zvýšit daně z příjmů právnických osob z 19 na 21 procent, zrušit 22 daňových výjimek a zvýšit odvody osob samostatně výdělečně činných. Zvýší se i daně z tabákových výrobků a lihu, porostou i odvody z hazardních her. Bude také zvýšena daň z nemovitosti.

Reakce opozice

Schválení konsolidačního balíčku, za něhož hlasovalo 108 poslanců pětikoalice, narazilo na ráznou kritiku ze strany předních zástupců opozičních ANO a SPD.

„13. říjen 2023 vstoupí do dějin jako černý pátek pro českou ekonomiku. Fialova vláda největším zvýšením daní v novodobé historii České republiky pošlapala nejen vlastní programové prohlášení, ale především zájmy českých rodin, zaměstnanců, živnostníků i firem,“ napsala exministryně financí a předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Místopředseda Poslanecké sněmovny a první místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček také zkritizoval přijetí konsolidačního balíčku, konkrétně mu totiž vadilo to, že většina opatření předpokládá zvýšení daní oproti snížení výdajů.

„Konsolidace veřejných financí bude založena zejména na zvyšování daní, odvodů pro živnostníky a převodu poplatků za regulované složky energie na domácnosti a firmy. Pětikoalice před chvílí ve Sněmovně oficiálně odstartovala restart Česka v režii vlády,” uvedl Havlíček.

Kritikou nešetřil ani předseda SPD Tomio Okamura, který vyzval prezidenta Petra Pavla, aby konsolidační balíček vetoval.

„Vládní koalice vytáhne z kapes občanů i firem 100 miliard korun navíc. Jedná se o flagrantní porušení všech jejich předvolebních slibů,“ sdělil Okamura.