https://42tcen.com/entry/cr-by-takovy-zakon-potrebovala-jako-sul-dostal-hodnoti-zalobu-ek-proti-madarsku
„ČR by takový zákon potřebovala jako sůl.“ Dostál hodnotí žalobu EK proti Maďarsku
„ČR by takový zákon potřebovala jako sůl.“ Dostál hodnotí žalobu EK proti Maďarsku
Evropská komise se rozhodla zažalovat Maďarsko kvůli tomu, že jeho zákon na ochranu národní suverenity údajně porušuje právo EU a kazí pověst z... - 04.10.2024, 42TČen
2024-10-04T02:32:55
2024-10-04T03:04:41
Maďarsko
Názory
Stačilo!
Ondřej Dostál
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/1728046984_Dostal-Facebook.jpg
V popisu celého případu evropské úřady uvádějí, že jim vadí zákon z roku 2023, který umožňuje vyšetřovat zahraniční financování a vměšování se do výsledků voleb v Maďarsku. Podle EK zákon může „mít negativní a stigmatizující důsledky“ pro zahraniční instituce působící v Maďarsku. Co si o tomto kroku evropského úřadu myslíte? Ondřej Dostál: Maďarsko je suverénní stát, který má právo na svoji vlastní politiku. Pokud maďarští občané považují za správné mít zákon podobný americkému zákonu FARA, pak do toho evropské instituce nemají co mluvit. Tento zákon rozhodně není stigmatizující, ale pouze a jenom informační. Tak jako musejí lobbisté dokládat své příjmy, stejně tak by to měly činit i neziskové organizace, obzvlášť, jsou-li placeny ze zahraničí. Maďarský občan má právo vědět, za čí peníze a vliv tyto organizace mluví. Česká republika by takový zákon potřebovala jako sůl. Má EK na tento krok právo, když je Maďarsko mimo eurozónu? Eurozóna ani Evropa s tím nijak nesouvisí. Maďarsko má právo na suverénní politiku a evropské instituce mohou vzít tuto věc maximálně na vědomí. Může toto tažení proti Maďarsku pramenit z odlišných postojů země k migračnímu paktu a zahraniční politice? Nebyl by to první případ. Nedávno se na plenárním zasedání evropského parlamentu diskutovalo maďarské vydávání víz, mezi jinými také ruským a běloruským občanům. Leckteří mí kolegové europoslanci to brali jako ohrožení evropské bezpečnosti a volali i po vyloučení Maďarska ze Schengenského prostoru. Sklaplo jim, když se ukázalo, že Německo vydalo za poslední dva roky desítky tisíc podobných víz, stejně tak Francie, Španělsko či Řecko, kdežto Maďarsko jich vydalo sedm. Maďarsko, ač malá země, je schopno velice samostatné domácí i zahraniční politiky. Maďarští představitelé se chovají velmi asertivně a sebevědomě. To zřejmě evropské představitele dráždí, protože jsou spíše zvyklí na servilitu a poklonkování. Je toto opatření v rozporu se základní myšlenkou Evropské unie, která byla založena primárně jako ekonomický, nikoliv politický spolek? Domnívám se, že zavedení tohoto opatření je striktně vnitřní záležitostí Maďarska a není v rozporu se žádnou evropskou hodnotou ani základní myšlenkou. Jen se prostě mnohým nehodí do krámu, protože nebudou moci skrytě uplatňovat svůj vliv na maďarský národ.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2024
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

„ČR by takový zákon potřebovala jako sůl.“ Dostál hodnotí žalobu EK proti Maďarsku

Europoslanec Ondřej Dostál (Stačilo!) - 42TČen
© Sociální sítě
Evropská komise se rozhodla zažalovat Maďarsko kvůli tomu, že jeho zákon na ochranu národní suverenity údajně porušuje právo EU a kazí pověst zahraničních podpůrců maďarských neziskovek. K případu a sebevědomé politice středoevropského státu promluvil s neČT24 europoslanec Ondřej Dostál (Stačilo!).

V popisu celého případu evropské úřady uvádějí, že jim vadí zákon z roku 2023, který umožňuje vyšetřovat zahraniční financování a vměšování se do výsledků voleb v Maďarsku. Podle EK zákon může „mít negativní a stigmatizující důsledky“ pro zahraniční instituce působící v Maďarsku. Co si o tomto kroku evropského úřadu myslíte?

Ondřej Dostál: Maďarsko je suverénní stát, který má právo na svoji vlastní politiku. Pokud maďarští občané považují za správné mít zákon podobný americkému zákonu FARA, pak do toho evropské instituce nemají co mluvit. Tento zákon rozhodně není stigmatizující, ale pouze a jenom informační. Tak jako musejí lobbisté dokládat své příjmy, stejně tak by to měly činit i neziskové organizace, obzvlášť, jsou-li placeny ze zahraničí. Maďarský občan má právo vědět, za čí peníze a vliv tyto organizace mluví.

Česká republika by takový zákon potřebovala jako sůl.

Má EK na tento krok právo, když je Maďarsko mimo eurozónu?


Eurozóna ani Evropa s tím nijak nesouvisí. Maďarsko má právo na suverénní politiku a evropské instituce mohou vzít tuto věc maximálně na vědomí.

Může toto tažení proti Maďarsku pramenit z odlišných postojů země k migračnímu paktu a zahraniční politice?

Nebyl by to první případ. Nedávno se na plenárním zasedání evropského parlamentu diskutovalo maďarské vydávání víz, mezi jinými také ruským a běloruským občanům. Leckteří mí kolegové europoslanci to brali jako ohrožení evropské bezpečnosti a volali i po vyloučení Maďarska ze Schengenského prostoru. Sklaplo jim, když se ukázalo, že Německo vydalo za poslední dva roky desítky tisíc podobných víz, stejně tak Francie, Španělsko či Řecko, kdežto Maďarsko jich vydalo sedm.

Maďarsko, ač malá země, je schopno velice samostatné domácí i zahraniční politiky. Maďarští představitelé se chovají velmi asertivně a sebevědomě. To zřejmě evropské představitele dráždí, protože jsou spíše zvyklí na servilitu a poklonkování.

Je toto opatření v rozporu se základní myšlenkou Evropské unie, která byla založena primárně jako ekonomický, nikoliv politický spolek?

Domnívám se, že zavedení tohoto opatření je striktně vnitřní záležitostí Maďarska a není v rozporu se žádnou evropskou hodnotou ani základní myšlenkou. Jen se prostě mnohým nehodí do krámu, protože nebudou moci skrytě uplatňovat svůj vliv na maďarský národ.