Expert promluvil o důsledcích amerických testů na jaderném polygonu v Nevadě
Takto komentoval podzemní chemický výbuch na jaderném polygonu v Nevadě, který provedly USA, aby otestovaly své schopnosti detekovat nízkoenergetické jaderné výbuchy po celém světě. Tyto testy se uskutečnily ve stejný den, kdy ruská Státní duma přijala zákon o zrušení ratifikace smlouvy o komplexním zákazu jaderných zkoušek (CTBT).
„Zkoušky v Nevadě měly na jedné straně symbolický charakter. Zároveň je to jeden z projevů začínajícího závodu jaderných zbraní mezi USA a RF. Přímý konflikt mezi Washingtonem a Moskvou prakticky nevyhnutelně povede k použití jaderných zbraní s garantovaným vzájemným zničením stran,“ řekl Sivkov.
Expert zároveň nevyloučil, že úspěšné jaderné testy Ruska a USA by nakonec mohly sloužit jako odstrašující prostředek, protože by byly jasným důkazem skutečné perspektivy vzájemné destrukce obou mocností. Sivkov zdůraznil, že americké vojenské vedení by mělo tuto myšlenku předat svému politickému establishmentu.
„Na rozdíl od amerických politiků dobrodruhů, vojenské vedení USA velmi dobře chápe všechna rizika, a proto důkaz o skutečných schopnostech jaderných arzenálů obou zemí, v důsledku jejich použití je vzájemné zničení zaručeno, může být silným odstrašujícím prostředkem,“ zdůraznil expert.
Podle Sivkova byla „jaderná agenda“ aktualizována právě nyní kvůli rostoucímu napětí po celém světě a hrozbě reálného použití jaderných zbraní, a to i na Blízkém východě.
„Ve světě dochází k celkovému nárůstu napětí a riziko použití jaderných zbraní, zejména v konfliktní zóně na Blízkém východě, roste. Za těchto podmínek musí být Rusko přesvědčeno, že jaderné zbraně, které má ve svých arzenálech, jsou bojeschopné – o tom se chtějí přesvědčit i USA. K tomu by USA také dříve nebo později musely přejít od počítačového modelování k reálným testům,“ vysvětlil odborník.
Expert zároveň upozornil, že v budoucnu, při stabilizaci situace ve světě, se Rusko může vrátit k CTBT, ale pouze tehdy, pokud tuhle dohodu ratifikují i Spojené státy.
CTBT byla podepsána v roce 1996. Řada zemí včetně USA ji však dosud neratifikovala, na rozdíl od Ruska, které tak učinilo v roce 2000. Země disponující jadernými zbraněmi se přitom dobrovolně zavázaly, že takové testy neprovedou.
V březnu náměstek ruského ministerstva zahraničí Sergej Rjabkov poznamenal, že situace kolem CTBT je kvůli americkým akcím stále více alarmující.