Fialova vláda utrácí za propagandu víc než kterákoliv jiná. Neohlíží se na občany. Hampl ví proč
„Za nejdůležitější zlom považuji ukončení rozděleného vládnutí. Do nástupu Fialovy vlády byli na jedné straně premiér Babiš a prezident Zeman, na druhé straně ústavní soud, Senát, Česká televize, Český rozhlas, managementy nadnárodních korporací atd. V tuto chvíli je vedení země sjednocené. Vládne jedna oligarchická skupina spojená shodnými zájmy i ideologií. Ta skupina se opírá o podporu ze zahraničí a jedná v zájmu zahraničních skupin. Nemá žádný důvod ohlížet se na české lidi a také to nedělá. Druhá věc ovšem je, že k tomu drancování země se ochotně přidávají i některé místní mafie, např. představenstvo ČEZ,“ poznamenal sociolog.
Část slabin, zejména zadlužování státní pokladny, považuje kabinet za důsledky špatných rozhodnutí předchozí vlády Andreje Babiše, která údajně rozdávala příliš mnoho peněz. Hampl upozornil na sérii textů, které publikoval na svém serveru petrhampl.com, kde toto tvrzení podrobně rozebral.
„Dokazují tam, že současné zadlužování ani prudké snižování životní úrovně nebylo zaviněno kroky předchozí vlády. Prudký nárůst státního dluhu je způsoben výhradně rozmařilostí vlády Petra Fialy. Kdyby byl dnes premiérem Andrej Babiš, měli bychom energie stejně levné jako na Slovensku a podniky by nekrachovaly,“ tvrdí Hampl.
Nespokojenost s dosavadním působením vlády potvrzují také nedávné průzkumy. V bleskovém průzkumu agentury Medián občané oznámkovali vládu trojkou, nejvíce obav přitom vyvolává inflace a zdražování, důchodová reforma a nedostatečná komunikace s občany. Další prosincový průzkum CVVM zjistil, že pouze 17 % dotázaných důvěřuje současné vládě. Navzdory tomu svou politiku kabinet nehodlá zásadně měnit.
„Fialova vláda utrácí za propagandu víc než kterákoliv vláda před ní. A žádná vláda před ní nevěnovala tolik úsilí cenzuře. Nicméně soudím, že to nebude mít významnější vliv. Propaganda má ve skutečnosti mnohem menší sílu, než se obecně předpokládá,“ poznamenal Petr Hampl.