Green Deal a migrační pakt ohrožují suverenitu zemí. Konečná uvedla priority pro svůj mandát v EP
Paní poslankyně, jaké okruhy jste definovala jako hlavní pro Váš nový mandát v Evropském parlamentu? Proč jsou nyní důležité?
Kateřina Konečná: Je to v první řadě mír, odpor proti válce a nakupování a posílání zbraní do míst konfliktů. Dále je to otázka suverenity, kam spadá nejen tolik diskutované zrušení práva veta, ale například i Green Deal nebo migrační pakt - toto všechno totiž ohrožuje suverénní rozhodování jednotlivých zemí. A v neposlední řadě je to oblast sociální. Není možné, aby nadnárodní korporace a miliardáři odváděli své zisky do zahraničí (v ČR až 500 mld. Kč ročně) a senioři či pracující třeli bídu s nouzí. Není normální, aby v době, kdy bohatí stále rekordně bohatnou, jsme se handrkovali o pár stovek k minimální mzdě. Kdo pracuje, musí ze svého výdělku uživit sebe i svou rodinu!
Rozhodla jste se společně s Ondrejem Dostálem působit v Evropském parlamentu jako nezařazená. Co je důvodem pro působení mimo frakce?
Spolu se SMERem Roberta Fica zůstáváme prozatím mezi nezařazenými. Od začátku jsme si dali za cíl, že z našeho programu, kvůli němuž nás lidé volili, neuhneme ani o píď - a to zejména ve třech prioritních oblastech, které jsem popsala v předchozí otázce. Zatímco v mé původní frakci - The Left - bychom se shodli na sociálních oblastech, rozhodně bychom nemohli přijmout migrační politiku této frakce, která dříve byla plně konfederální (tedy respektující odlišné stanovisko). To se letos změnilo. S Patrioty se zase shodneme na otázce suverenity, nicméně mezi poslanci této frakce jsou lidé, kteří si přejí nebo přáli konec dekretů prezidenta Beneše a také lidé, kteří podporují posílání zbraní na Ukrajinu. Ani tam jsme tedy nemohli logicky vstoupit.
Česká republika má brzy navrhnout nové komisaře do EP. Vládní STAN vidí jako vhodné uchazeče Nerudovou a Síkelu. Komu podle Vás budou schopni tito dva politici pomoci? Koho byste viděla jako vhodného zástupce k prosazování zájmů ČR V EP?
Nad paní Nerudovou už snad reálně nikdo neuvažuje, protože to by byla úplná katastrofa pro naši zemi. Pan Síkela má silné zastání mezi bankéři - ostatně je jedním z nich - takže je jasné, v čí prospěch bude dělat politiku. V Českém rozhlasu jsem se v nadsázce vyjádřila, že by snad nebylo od věci, aby se toho chopil premiér Fiala. Aspoň bychom od něj tady měli pokoj.
Co si myslíte o založení nové frakce Patriots for Europe, kam se zatím přihlásila česká strana ANO, maďarská Fidesz a rakouská FPÖ? Povede se jim v praxi prosadit naplnění prohlášených vlasteneckých témat?
Jak jsem říkala, v některých otázkách máme velký průnik a očekávám, že v rámci nich budeme spolupracovat, v jiných naopak ne.
Maďarský premiér Viktor Orbán v rámci své mírové iniciativy navštívil Moskvu. Proč podle Vás premiér Fiala shodil jeho cestu jako soukromou iniciativu? Znamená to, že kabinet má zájem na pokračování konfliktu?
Každá zahraniční cesta, která může pomoci přiblížit Evropu mírovým jednáním, je naprosto v pořádku. Bez ohledu na to, co říká premiér Fiala.
Od začátku speciální vojenské operace Česká republika poslala na Ukrajinu vojenskou techniku v hodnotě kolem 7 miliard korun. Počet a seznam techniky odtajila ministryně obrany Jana Černochová. Za co se podle Vás dala utratit tato částka tak, aby měla reálný přínos pro české občany?
Tak pokud vím, rozpočet ministerstva zdravotnictví má rozpočet cca 11,5 mld. korun, takže tyto peníze by mohly jeho rozpočet navýšit více než o polovinu. Myslím, že ti, kdo mají s českým zdravotnictvím co dočinění - a to jak z řad pacientů, tak i personálu - by to ocenili.