https://42tcen.com/entry/hrozi-nam-velke-problemy-usa-biji-na-poplach-kvuli-spojenectvi-ruska-a-ciny
„Hrozí nám velké problémy.“ USA se obávájí spojenectví Ruska a Číny
„Hrozí nám velké problémy.“ USA se obávájí spojenectví Ruska a Číny
Bývalý ministr financí USA Summers: Státy ztratily vliv ve světě kvůli spojenectví Ruska a Číny. - 16.04.2023, 42TČen
2023-04-15T06:25:26
2023-04-16T03:55:35
USA
Rusko
Čína
Vliv
Spojenectví
Hrozba
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/QWTH3R7HMTXNFK7Z4BVBOPDXA4.jpg
Bývalý ministr financí USA Lawrence Summers se v rozhovoru pro Bloomberg rozpovídal o „znepokojivých“ znameních, které svědčí o tom, že Washington ztrácí globální vliv. Ostatní mocné státy totiž spojují své síly a získávají náklonnost dříve neutrálních zemi. Podle jeho názoru spojenectví Ruska, Blízkého východu a Číny způsobilo nebezpečnou situaci pro americkou hegemonii, protože americká „strana dějin“ je stále osamělejší. „Ve světě se stále více uznává roztříštěnost a co je možná ještě znepokojivější, že roste pocit, že nejsme zrovna nejlepší částí světa. Spíše částí, se kterou se ostatní nechtějí spojovat,“ řekl Summers. Zdůraznil, že prohlubování vazeb mezi americkými rivaly slibuje Washingtonu velké problémy jak v politice, tak i v ekonomice. Například společné rozhodnutí Saúdské Arábie, Ruska a dalších členů skupiny OPEC+ omezit těžbu ropy ztížilo EU, USA a dalším zemím boj s inflací. „Pokud Brettonwoodský (měnový) systém nepřinese významné výsledky po celém světě, proběhnou seriózní výzvy a budou nabídnuty alternativy," varoval Summers.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2023
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

„Hrozí nám velké problémy.“ USA se obávájí spojenectví Ruska a Číny

Bývalý ministr financí USA Lawrence Summers  - 42TČen
© Photo by David Dagner/NYT
Bývalý ministr financí USA Summers: Státy ztratily vliv ve světě kvůli spojenectví Ruska a Číny.

Bývalý ministr financí USA Lawrence Summers se v rozhovoru pro Bloomberg rozpovídal o „znepokojivých“ znameních, které svědčí o tom, že Washington ztrácí globální vliv. Ostatní mocné státy totiž spojují své síly a získávají náklonnost dříve neutrálních zemi.

Podle jeho názoru spojenectví Ruska, Blízkého východu a Číny způsobilo nebezpečnou situaci pro americkou hegemonii, protože americká „strana dějin“ je stále osamělejší.

„Ve světě se stále více uznává roztříštěnost a co je možná ještě znepokojivější, že roste pocit, že nejsme zrovna nejlepší částí světa. Spíše částí, se kterou se ostatní nechtějí spojovat,“ řekl Summers.

Zdůraznil, že prohlubování vazeb mezi americkými rivaly slibuje Washingtonu velké problémy jak v politice, tak i v ekonomice. Například společné rozhodnutí Saúdské Arábie, Ruska a dalších členů skupiny OPEC+ omezit těžbu ropy ztížilo EU, USA a dalším zemím boj s inflací.

„Pokud Brettonwoodský (měnový) systém nepřinese významné výsledky po celém světě, proběhnou seriózní výzvy a budou nabídnuty alternativy," varoval Summers.