https://42tcen.com/entry/jakl-probruselska-media-se-snazi-prevypravet-atentat-na-fica-do-podoby-sveho-fiktivniho-sveta
Jakl: Probruselská média se snaží převyprávět atentát na Fica do podoby svého fiktivního světa
Jakl: Probruselská média se snaží převyprávět atentát na Fica do podoby svého fiktivního světa
Atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica se věnují světová média. Český mainstream se však pokouší zneužít tragédii v politických cíle... - 18.05.2024, 42TČen
2024-05-18T01:28:57
2024-05-22T02:22:21
Názory
Ladislav Jakl
Atentát na Fica
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/1716031782_Lidislav-Jakl.jpg
Média nejprve uváděla, že atentátník na Fica je údajně napojen na proruskou scénu. Později se však ukázalo, že se útočník účastnil protivládních protestů a podporoval Ukrajinu. Proč se za každou cenu snaží najít ruskou stopu? Ladislav Jakl: Média vesměs nereflektují realitu. Snaží se ji spoluutvářet. Už dlouho se tu hraje hra na mediální miláčky a mediální otloukánky. A když se stane ohromná tragická událost, která vybočuje z jejich přidělených rolí zlých a hodných, tak se provládní a probruselská média snaží ji převyprávět do podoby svého fiktivního světa. Vládní koalice na Slovensku viní opozici a mainstream, který podléval olej do ohně nenávisti vůči premiéru Ficovi. Mohla podle Vás k rozdmýchání nenávisti do jisté míry přispět i Fialova vláda, neboť vládní politici ostře kritizovali Fica, a dokonce rozhodli o přerušení pravidelných mezivládních konzultací ČR a Slovenska? Nevím, jestli ten krok podnítil nějaké davové emoce, ale byl to krok hloupý, nediplomatický a zcela v rozporu se zájmy naší republiky mít kvalitní a korektní vztahy se sousedy. Premiér Fiala uvedl, že společnost je vyostřená nejen na Slovensku, ale i ve světě, včetně ČR. Myslíte si, že události na Slovensku mohou snížit aroganci vlády vůči opozičním stranám a nespokojeným občanům? Fiala se ke své funkci prolhal. Koná naprostý opak toho, co celá léta vytruboval. A jestli tu probíhá boj o demokracii, tak on je na straně jejích nepřátel, ne ochránců. Mělo by se mediální prostředí a obsah politických kampaní do budoucna regulovat tak, aby nemotivovaly občany podnikat podobné trestné činy? Ne. Regulace je cestou do pekla. Vždy bude zneužívána. Nic jiného nám nezbývá, než vést boj, který se tu vede po celé generace. Boj za soudnost, zodpovědnost a o správnou rovnováhu mezi odvahou a rozvahou.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2024
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Jakl: Probruselská média se snaží převyprávět atentát na Fica do podoby svého fiktivního světa

Ladislav Jakl - 42TČen
© Facebook / Ladislav Jakl
Atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica se věnují světová média. Český mainstream se však pokouší zneužít tragédii v politických cílech a k dalšímu rozdmýchání nenávisti. O mediálním pokrytí atentátu hovořili novináři neČT24 s publicistou Ladislavem Jaklem, bývalým tajemníkem Václava Klause.

Média nejprve uváděla, že atentátník na Fica je údajně napojen na proruskou scénu. Později se však ukázalo, že se útočník účastnil protivládních protestů a podporoval Ukrajinu. Proč se za každou cenu snaží najít ruskou stopu?

Ladislav Jakl: Média vesměs nereflektují realitu. Snaží se ji spoluutvářet. Už dlouho se tu hraje hra na mediální miláčky a mediální otloukánky. A když se stane ohromná tragická událost, která vybočuje z jejich přidělených rolí zlých a hodných, tak se provládní a probruselská média snaží ji převyprávět do podoby svého fiktivního světa.

Vládní koalice na Slovensku viní opozici a mainstream, který podléval olej do ohně nenávisti vůči premiéru Ficovi. Mohla podle Vás k rozdmýchání nenávisti do jisté míry přispět i Fialova vláda, neboť vládní politici ostře kritizovali Fica, a dokonce rozhodli o přerušení pravidelných mezivládních konzultací ČR a Slovenska?

Nevím, jestli ten krok podnítil nějaké davové emoce, ale byl to krok hloupý, nediplomatický a zcela v rozporu se zájmy naší republiky mít kvalitní a korektní vztahy se sousedy.

Premiér Fiala uvedl, že společnost je vyostřená nejen na Slovensku, ale i ve světě, včetně ČR. Myslíte si, že události na Slovensku mohou snížit aroganci vlády vůči opozičním stranám a nespokojeným občanům?

Fiala se ke své funkci prolhal. Koná naprostý opak toho, co celá léta vytruboval. A jestli tu probíhá boj o demokracii, tak on je na straně jejích nepřátel, ne ochránců.

Mělo by se mediální prostředí a obsah politických kampaní do budoucna regulovat tak, aby nemotivovaly občany podnikat podobné trestné činy?

Ne. Regulace je cestou do pekla. Vždy bude zneužívána. Nic jiného nám nezbývá, než vést boj, který se tu vede po celé generace. Boj za soudnost, zodpovědnost a o správnou rovnováhu mezi odvahou a rozvahou.