<
https://42tcen.com/entry/k-zemi-dnes-dorazi-erupce-ze-slunce
K Zemi dnes dorazí erupce ze Slunce
K Zemi dnes dorazí erupce ze Slunce
Dvě silné erupce vyslaly k Zemi dva proudy plazmatu. Jeden, takzvaný kanibal, pohltil druhý. Nyní se toto zmagnetizované plazma blíží k Zemi a veče... - 18.07.2023, 42TČen
2023-07-18T02:20:54
2023-07-18T05:20:31
Věda
Slunce
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/solar-flare.jpg
„Kanibalský” výron koronální hmoty zrozený z několika slunečních bouří, včetně překvapivé „temné erupce”, je v současné době na kolizním kurzu se Zemí a při svém úderu v úterý (18. července) by mohl na naší planetě vyvolat značnou geomagnetickou bouři. Výrony koronální hmoty (CME) jsou velká, rychle se pohybující oblaka zmagnetizované plazmy a slunečního záření, která se občas dostanou do vesmíru spolu se slunečními erupcemi - silnými explozemi na povrchu Slunce, které jsou vyvolány, když se podkovovité smyčky plazmy nacházející se v blízkosti slunečních skvrn přetrhnou v půli jako napnutá gumička. Pokud CME narazí do Země, mohou způsobit geomagnetické bouře - poruchy magnetického pole naší planety, které mohou vyvolat částečné výpadky rádiového vysílání a způsobit živé polární záře mnohem dále od magnetických pólů Země než obvykle. Kanibalská CME vzniká, když po první CME následuje druhá, rychlejší. Když druhý CME dostihne první mrak, pohltí ho a vytvoří jedinou mohutnou vlnu plazmatu.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2023
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

K Zemi dnes dorazí erupce ze Slunce

solar-flare.jpg - 42TČen
© NASA
Dvě silné erupce vyslaly k Zemi dva proudy plazmatu. Jeden, takzvaný kanibal, pohltil druhý. Nyní se toto zmagnetizované plazma blíží k Zemi a večer dojde ke geomagnetické bouři, která přinese jasné polární záře jižně od obvyklých míst, výpadky rádiového vysílání a výpadky elektřiny.

„Kanibalský” výron koronální hmoty zrozený z několika slunečních bouří, včetně překvapivé „temné erupce”, je v současné době na kolizním kurzu se Zemí a při svém úderu v úterý (18. července) by mohl na naší planetě vyvolat značnou geomagnetickou bouři.

Výrony koronální hmoty (CME) jsou velká, rychle se pohybující oblaka zmagnetizované plazmy a slunečního záření, která se občas dostanou do vesmíru spolu se slunečními erupcemi - silnými explozemi na povrchu Slunce, které jsou vyvolány, když se podkovovité smyčky plazmy nacházející se v blízkosti slunečních skvrn přetrhnou v půli jako napnutá gumička.

Pokud CME narazí do Země, mohou způsobit geomagnetické bouře - poruchy magnetického pole naší planety, které mohou vyvolat částečné výpadky rádiového vysílání a způsobit živé polární záře mnohem dále od magnetických pólů Země než obvykle.

Kanibalská CME vzniká, když po první CME následuje druhá, rychlejší. Když druhý CME dostihne první mrak, pohltí ho a vytvoří jedinou mohutnou vlnu plazmatu.