https://42tcen.com/entry/kauza-vrbetice-je-zpravodajska-a-politicka-hra-bez-soudu-ukazali-prstem-na-rusko-rika-rajchl
Kauza Vrbětice je zpravodajská a politická hra. Bez soudu ukázali prstem na Rusko, říká Rajchl
Kauza Vrbětice je zpravodajská a politická hra. Bez soudu ukázali prstem na Rusko, říká Rajchl
Předseda strany PRO a kandidát voleb do EP Jindřich Rajchl pro neČT24 vysvětlil, co chybí řádnému uzavření případu výbuchů ve Vrběticích. Uv... - 02.05.2024, 42TČen
2024-05-02T03:30:16
2024-05-06T07:45:16
Jindřich Rajchl
Strana PRO
Názory
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/Rajchl.jpg
Co podle Vás stojí za snahou oživit tuto kauzu? Pročpak tuto kauzu tak náhle vytáhli těsně po Fialově návštěvě sídla CIA v Langley? Jindřich Rajchl: Osobně se domnívám, že nešlo ani tak o oživení celé kauzy, jako spíše o její definitivní uzavření s tím, že se bez řádného soudu ukáže prstem na Rusko. Standardně by mělo být vedeno řízení proti uprchlým s tím, že tito by dostali přidělené obhájce, kteří by u soudu požadovali předložení důkazů prokazujících vinu obou podezřelých. Tedy i předmětné záznamy z bezpečnostních kamer. Takto se vše zametlo pod koberec s tím, že bylo stroze konstatováno, že na vině je Ruská federace. U soudu by se totiž mohlo prokázat, že je vše úplně jinak, než jak je nám tvrzeno. Nutno dodat, že se jedná o protiprávní rozhodnutí, neboť orgány činné v trestním řízení jsou povinny v případě zjištění, že došlo ke spáchání trestného činu a že jej spáchali konkrétní pachatelé, podat obžalobu a provést řízení proti uprchlému. Veškerá konstatování o tom, že byla prokázána vina, jsou tak zcela lživá. Podle českého práva totiž vinu může konstatovat pouze nezávislý soud, nikoliv policie. Zda mělo toto urychlené zametení celé věci pod koberec a obvinění Ruska souvislost s návštěvou premiéra a šéfů tajných služeb v sídle CIA, nelze spolehlivě určit, ale rozhodně ani vyvrátit. Časová souslednost obou událostí takovému závěru spíše nahrává. Proč podle Vás nebyly předloženy žádné důkazy, ačkoli politici tvrdí, že existují záznamy z kamer? Mohu samozřejmě pouze spekulovat, neboť nevidím do hlav, či možná spíše do notiček z Langley. Každopádně tím, že OČTŘ nesplnily svou zákonnou povinnost vést řízení proti uprchlému u soudu, tak se vyhnuly povinnosti tyto kamerové záběry předložit v rámci dokazování před soudem. Z mého pohledu z toho čiší snaha se tomuto kroku vyhnout. Premiér Fiala prohlásil, že výsledky vyšetřování potvrzují, že zahraniční politika jeho vlády je správná a že ti, kteří doporučují, abychom se s Ruskem zkoušeli nějak domluvit, to nemyslí s ČR dobře. Může být kauza použita k diskreditaci opozice a kritiků pomoci Ukrajině? Samozřejmě může. Stejně tak jako jsme byli svědky snahy poškodit AfD a konkrétně Petra Bystroně, tak i toto je evidentně zpravodajská a politická hra. Znovu opakuji, že se i premiér Fiala uchyluje ke zcela nepravdivému a právně nesouladnému tvrzení o konstatování viny pouze na základě šetření policie. Dokud vinu nekonstatuje nezávislý soud, tak nelze v žádném případě konstatovat, že někdo něco spáchal. Je to flagrantní porušení principu presumpce neviny. Dostáváme se tím mimo rámec demokratického právního státu. Ale to je bohužel trend, jenž sledujeme už několik posledních let.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2024
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Kauza Vrbětice je zpravodajská a politická hra. Bez soudu ukázali prstem na Rusko, říká Rajchl

JUDr. Jindřich Rajchl, předseda strany PRO - 42TČen
© Facebook / strana PRO
Předseda strany PRO a kandidát voleb do EP Jindřich Rajchl pro neČT24 vysvětlil, co chybí řádnému uzavření případu výbuchů ve Vrběticích. Uvedl možnou příčinu, proč byla kauza „definitivně uzavřena“ policií bez uveřejnění důkazů. Připustil, že kauzu mohl Fiala využít proti svým oponentům ve volbách.

Co podle Vás stojí za snahou oživit tuto kauzu? Pročpak tuto kauzu tak náhle vytáhli těsně po Fialově návštěvě sídla CIA v Langley?

Jindřich Rajchl: Osobně se domnívám, že nešlo ani tak o oživení celé kauzy, jako spíše o její definitivní uzavření s tím, že se bez řádného soudu ukáže prstem na Rusko. Standardně by mělo být vedeno řízení proti uprchlým s tím, že tito by dostali přidělené obhájce, kteří by u soudu požadovali předložení důkazů prokazujících vinu obou podezřelých. Tedy i předmětné záznamy z bezpečnostních kamer. Takto se vše zametlo pod koberec s tím, že bylo stroze konstatováno, že na vině je Ruská federace. U soudu by se totiž mohlo prokázat, že je vše úplně jinak, než jak je nám tvrzeno.

Nutno dodat, že se jedná o protiprávní rozhodnutí, neboť orgány činné v trestním řízení jsou povinny v případě zjištění, že došlo ke spáchání trestného činu a že jej spáchali konkrétní pachatelé, podat obžalobu a provést řízení proti uprchlému. Veškerá konstatování o tom, že byla prokázána vina, jsou tak zcela lživá. Podle českého práva totiž vinu může konstatovat pouze nezávislý soud, nikoliv policie. Zda mělo toto urychlené zametení celé věci pod koberec a obvinění Ruska souvislost s návštěvou premiéra a šéfů tajných služeb v sídle CIA, nelze spolehlivě určit, ale rozhodně ani vyvrátit. Časová souslednost obou událostí takovému závěru spíše nahrává.

Proč podle Vás nebyly předloženy žádné důkazy, ačkoli politici tvrdí, že existují záznamy z kamer?

Mohu samozřejmě pouze spekulovat, neboť nevidím do hlav, či možná spíše do notiček z Langley. Každopádně tím, že OČTŘ nesplnily svou zákonnou povinnost vést řízení proti uprchlému u soudu, tak se vyhnuly povinnosti tyto kamerové záběry předložit v rámci dokazování před soudem. Z mého pohledu z toho čiší snaha se tomuto kroku vyhnout.

Premiér Fiala prohlásil, že výsledky vyšetřování potvrzují, že zahraniční politika jeho vlády je správná a že ti, kteří doporučují, abychom se s Ruskem zkoušeli nějak domluvit, to nemyslí s ČR dobře. Může být kauza použita k diskreditaci opozice a kritiků pomoci Ukrajině?

Samozřejmě může. Stejně tak jako jsme byli svědky snahy poškodit AfD a konkrétně Petra Bystroně, tak i toto je evidentně zpravodajská a politická hra. Znovu opakuji, že se i premiér Fiala uchyluje ke zcela nepravdivému a právně nesouladnému tvrzení o konstatování viny pouze na základě šetření policie. Dokud vinu nekonstatuje nezávislý soud, tak nelze v žádném případě konstatovat, že někdo něco spáchal. Je to flagrantní porušení principu presumpce neviny. Dostáváme se tím mimo rámec demokratického právního státu. Ale to je bohužel trend, jenž sledujeme už několik posledních let.