Konečná: Fialova vláda chce, abychom zbrojařům cpali astronomické částky. Nedovedu si to představit
Paní předsedkyně, jaká máte očekávání od prezidentství Trumpa?
Kateřina Konečná: Očekávám, že bude jednat podle toho, co proklamoval během kampaně. Tedy že bude dělat všechno pro Ameriku a její občany. A to bez ohledu na zbytek světa.
Trumpův proslov byl tentokrát z 95 % věnován americké domácí politice. Znamená to, že Trump chce během svého prezidentství soustředit svou pozornost na vnitřní politiku a brát v potaz pouze cíle Spojených států, nikoliv spojenců?
Vnímám to přesně tak.
Trump prohlásil, že bude bránit americké bohatství tak, aby neodtékalo do zahraničí, což byla narážka na budoucí cla. Budoucí cla de facto Trump zmínil i v tom, že chce přejmenovat horu Mt. Denali na Mt. McKinley, a vzápětí zmínil, že právě za prezidenta McKinleyho Amerika bohatla na tarifech. A zároveň zmínil, že vytvoří External Revenue Service, tedy Úřad na vybírání vnějších příjmů, i to jsou cla. Co to pro Evropu a ČR bude znamenat? Jakým způsobem na to máme reagovat?
Tento bod v inauguračním projevu mě též zaujal. Stejně jako téze, že chtějí celému světu prodávat energie. To je něco, co je evidentním zájmem Spojených států ještě před D. Trumpem. Stačí vnímat, jak nelibě USA nesly existenci Nord Streamu. Z čistě obchodního hlediska pak samozřejmě Američané na zákazu ruských komodit v EU jednoznačně vydělali. Energie jsou totiž stěžejní pro konkurenceschopnost evropské ekonomiky, a pokud je USA dodávají za několikanásobek toho, co vlastnímu trhu, pak asi těžko budou mít naši občané dostupný život.
Trump požaduje po evropských státech zvýšit výdaje na obranu. Prezident Pavel a premiér Fiala již hovořili o růstu nákladů na obranu do tří procent do roku 2030. Co si o tomto kroku USA myslíte? Mohou USA použít vůči Evropě „kárné prostředky“ v podobě cel, pokud nebude schopná v krátkém období zvýšit své výdaje na obranu?
Znovu opakuji, že NATO byla a je prodloužená ruka USA, která měla zaniknout zároveň s rozpuštěním Varšavské smlouvy. Nedovedu si představit, že ve chvíli, kdy chybí peníze ve zdravotnictví, školství, sociálním systému a vláda drtí občany a tahá jim z peněženek další a další miliardy, přijde s tím, abychom (nejen) americkému zbrojnímu průmyslu cpali astronomické částky.
Po Trumpově proslovu poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar prohlásil, že pro zachování konkurenceschopnosti musí Evropa revidovat Green Deal. Jsou na to připraveni i v Bruselu?
Celkem pozdě se probrali, když vezmu fakt, že o úskalích Green Dealu já mluvím několik let a zase - bohužel - na moje slova dochází.
Děkujeme za rozhovor!