Koten: Fialova vláda by měla přestat vykrádat Ukrajině nejmladší generace nutné pro mírovou obnovu
„Na možnou brannou povinnost mužů z Ukrajiny, kteří se přesunuli od začátku i v průběhu konfliktu do ČR, jsem upozorňoval ministra vnitra Rakušana na půdě výboru pro bezpečnost několikrát. Na moji otázku, jak se taková věc bude výhledově řešit, byla odpověď, že na takovou situaci není dosud scénář. Polsko soudě podle mediálních výstupů nějaký postup má, ale je otázkou, zda na základě nějaké bilaterální dohody s Ukrajinou,“ prohlásil Koten.
Polský deník Rzeczpospolita informoval, že na příkaz ukrajinského prezidenta ukrajinské úřady nyní prověří pravost všech rozhodnutí o neschopnosti vykonávat vojenskou službu, které vydaly vojenské komise od začátku speciální vojenské operace na Ukrajině. V rodné zemi jim může hrozit trestní stíhání 3 až 5 let. Celkem na území Polska pobývá téměř 80 tisíc ukrajinských mužů v branném věku.
„Domnívám se, že schopní muži by měli bránit svoji vlast, popřípadě po ukončení konfliktu by ji měli znovu budovat. To platí i pro ostatní uprchlíky, protože bez nich se Ukrajina nedokáže obnovit. Pokud chce Fialova vláda stále pomáhat, měla by přehodnotit svoje postupy a přestat vykrádat Ukrajině pracovní sílu produktivních lidí a nejmladší generace nutné pro mírovou obnovu státu. Nyní se tedy ukáže, zda jde Fialově vládě pouze o další potenciální voliče a levnou pracovní sílu pro cizí koncerny, nebo jí jde o skutečnou pomoc Ukrajině s obnovou, nikoliv pouze dodávkami zbraní, smrti a destrukce ukrajinského území. Je nejvyšší čas konflikt ukončit a zahájit mírová jednání,“ domnívá se Radek Koten.
Česká republika by pravděpodobně nemohla vyhovět Ukrajině v žádosti o vydání uprchlíků skrývajících se před mobilizací kvůli absenci potřebných českých zákonů. Podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Vladimíra Řepky trestné činy ukrajinských mužů, kteří se vyhýbají vojenské službě, nespadají do kategorie tzv. extradičních trestných činů, a proto se na ně nevztahují mezinárodní smlouvy o vydání.