Koten k útoku v Moskvě: „Cesta peněz“ vysvětlí, kdo ve skutečnosti organizuje mezinárodní terorismus
Pane poslanče, podle dostupných údajů záchranných složek bylo při střelbě čtyř ozbrojených teroristů v obchodním a zábavním centru zabito 40 lidí, při následném požáru zemřelo asi 100 osob. Čísla se však ještě mohou měnit, na místě stále zasahují bezpečnostní složky. Jak hodnotíte teroristický útok na základě údajů dostupných na sociálních sítích?
Tento brutální teroristický útok, co se týká počtu obětí i zraněných i místem, se velmi nápadně podobá útoku z roku 2015 ve francouzském Bataclanu. Dnes s mírným časovým odstupem můžeme jen doufat, že to není začátek nové série terorismu v Evropě.
Velvyslanectví ČR v Moskvě, stejně jako diplomatické zastoupení Spojených států a Velké Británie, zveřejnily 7. a 8. března na webových stránkách varování svým občanům, aby se kvůli možnému útoku extremistických skupin vyhýbali přeplněným místům včetně obchodních center. Co můžete říci o těchto varováních a jejich zdroji?
V rámci boje proti terorismu a varování před ním spolupracují tajné služby celého světa a měly by si předávat relevantní informace o možných cílech útoků. Dosud není možné ověřit, zda konkrétní varování jednotlivých ambasád v tomto případě doprovázela také výměna informací mezi jejich tajnými službami a FSB, či nikoliv. Podrobnější informace se dozvíme zřejmě s odstupem času a po výsleších zadržených pachatelů.
Dokážete odhadnout, kdo mohl být organizátorem teroristického útoku?
Obávám se, že spekulovat bez podrobnějších informací by bylo neodpovědné, nicméně je pravděpodobné, že výslechy zadržených pachatelů a „cesta peněz“ od zadavatele vysvětlí, kdo ve skutečnosti organizuje a financuje mezinárodní terorismus.