https://42tcen.com/entry/media-evropa-se-odmitnutim-vesmirne-spoluprace-s-ruskem-dostala-do-slepe-ulicky
Média: Evropa se odmítnutím vesmírné spolupráce s Ruskem dostala do slepé uličky
Média: Evropa se odmítnutím vesmírné spolupráce s Ruskem dostala do slepé uličky
Ukrajinský konflikt ukázal slabost Evropy, která chce dosáhnout nezávislosti v kosmické oblasti. Zatímco kdysi byl vesmír považován za prostý geop... - 30.10.2023, 42TČen
2023-10-29T12:17:40
2023-10-30T06:28:13
Rusko
Sankce
EU
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/ruskoeuspace.jpg
Po zahájení speciální vojenské operace se EU vzdala ruských kosmických technologií, a stala se tak závislou na americké společnosti SpaceX, s níž podepsala smlouvu o vynesení čtyř družic. Evropa má v úmyslu získat zpět svou autonomii prostřednictvím vývoje vlastní nosné rakety Ariane 6, která však zatím není připravena k prvnímu letu. Evropa nyní odmítá spolupracovat s Ruskem a bojkotuje ruské technologie, v důsledku čehož se projekt Galileo, který by EU poskytl autonomii v oblasti družicové navigace, dostal do slepé uličky, jelikož EU již nemá možnost používat známou nosnou raketu Sojuz. Evropa, která přišla o Sojuz, se obrátila na společnost SpaceX Elona Muska, uvádí publikace. Evropská kosmická agentura s ní podepsala předběžnou dohodu o vypuštění čtyř družic systému Galileo v roce 2024. Takový kontroverzní a za současných okolností nezbytný krok však znamená závislost Evropy na Američanech a její slabost v klíčové oblasti. Jako příklad problémů EU v oblasti vesmíru uvádí francouzský deník situaci s evropskými nosnými raketami: Ariane 5 již není v provozu, Vega-C se potýká s technickými problémy a Ariane 6 ještě není připravena ke svému prvnímu letu plánovanému na příští rok. Jediná funkční raketa Vega není vhodná pro systémy Galileo, Evropa je tedy nemůže sama vyslat na oběžnou dráhu.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2023
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Média: Evropa se odmítnutím vesmírné spolupráce s Ruskem dostala do slepé uličky

ruskoeuspace.jpg - 42TČen
© NASA
Ukrajinský konflikt ukázal slabost Evropy, která chce dosáhnout nezávislosti v kosmické oblasti. Zatímco kdysi byl vesmír považován za prostý geopolitických her, nyní se stal novým bojištěm, píše La Nouvelle Tribune.

Po zahájení speciální vojenské operace se EU vzdala ruských kosmických technologií, a stala se tak závislou na americké společnosti SpaceX, s níž podepsala smlouvu o vynesení čtyř družic. Evropa má v úmyslu získat zpět svou autonomii prostřednictvím vývoje vlastní nosné rakety Ariane 6, která však zatím není připravena k prvnímu letu.

Evropa nyní odmítá spolupracovat s Ruskem a bojkotuje ruské technologie, v důsledku čehož se projekt Galileo, který by EU poskytl autonomii v oblasti družicové navigace, dostal do slepé uličky, jelikož EU již nemá možnost používat známou nosnou raketu Sojuz.

Evropa, která přišla o Sojuz, se obrátila na společnost SpaceX Elona Muska, uvádí publikace. Evropská kosmická agentura s ní podepsala předběžnou dohodu o vypuštění čtyř družic systému Galileo v roce 2024. Takový kontroverzní a za současných okolností nezbytný krok však znamená závislost Evropy na Američanech a její slabost v klíčové oblasti.

Jako příklad problémů EU v oblasti vesmíru uvádí francouzský deník situaci s evropskými nosnými raketami: Ariane 5 již není v provozu, Vega-C se potýká s technickými problémy a Ariane 6 ještě není připravena ke svému prvnímu letu plánovanému na příští rok. Jediná funkční raketa Vega není vhodná pro systémy Galileo, Evropa je tedy nemůže sama vyslat na oběžnou dráhu.