Média: NATO chce na summitu ve Vilniusu nabídnout Kyjevu okamžitou pomoc
Rozhodnutí, které připravují úředníci, obsahuje návrh na poskytnutí okamžité pomoci „s výjimkou“ zajištění členství, píší noviny. Úředníci a diplomaté NATO však podle článku chtějí dát jasně najevo, že Ukrajina bude moci vstoupit do aliance v budoucnu.
Nabídka pomoci bude předložena v červenci během summitu NATO v Litvě, uvedly zdroje.
Volodymyr Zelenskyj už dříve řekl, že Ukrajina se nestane členem NATO do konce konfliktu, ale podporu partnerů v podobě pozvání do aliance by chtěl už dnes. Na konci září 2022 Zelenskyj oznámil, že Ukrajina podá žádost o vstup do NATO ve zkráceném řízení.
Provedení takového postupu je nyní nepřijatelné, sdělil později poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v komentáři k Zelenského prohlášení informoval o neměnném postoji bloku k právu každé země určovat si vlastní cestu a k politice „otevřených dveří“, ale zdůraznil, že aliance soustředí své úsilí na pomoc Kyjevu. Podle ukrajinského ministra zahraničí Dmytra Kuleby se Kyjev nespokojí se žádným jiným rozhodnutím summitu NATO, plánovaného na 11. až 12. července, kromě pozvání do aliance.
Tiskový tajemník prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov uvedl, že Kreml slyšel Zelenského žádost o vstup Ukrajiny do NATO i různé reakce na ni. Řekl, že Moskva situaci bedlivě sleduje a nezapomíná, že právě orientace Kyjeva na alianci byla jedním z důvodů zahájení ruské speciální operace na Ukrajině.
Rusko již dříve zaslalo zemím NATO nótu kvůli dodávkám zbraní na Ukrajinu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov upozornil, že jakýkoli náklad, který obsahuje zbraně pro Ukrajinu, se stane pro Rusko legitimním cílem. Ministerstvo zahraničí Ruské federace uvedlo, že země NATO si dodávkami zbraní na Ukrajinu „zahrávají s ohněm“. Tiskový tajemník prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov poznamenal, že pumpování Ukrajiny zbraněmi ze Západu nepřispívá k úspěchu rusko-ukrajinských jednání a bude mít negativní efekt.