Michelko: Slovensko to ustálo. Pravomocně zvolené vlády dokáží pokusy o změnu režimu neutralizovat
Gruzínská národní legie je napojena na slovenské protesty, uvedl Fico na tiskové konferenci: „Nedovolíme majdanizaci slovenských protestů.“ Premiér zároveň dodal, že Gruzínskou legii řídí ukrajinská rozvědka. Myslíte si, že Gruzínská legie může konat bez souhlasu Kyjeva?
Premiér má zjevně typ informací, který běžní poslanci nemají. Zpravodajské služby mu dávají nějaké zpracované informace na základě zpravodajských zjištění přes ITP. Pokud to veřejně tvrdí, jsem přesvědčený o tom, že to netvrdí jen tak do větru a všechna svá vyjádření má podložená důkazy, které on jako oprávněný příjemce má právo mít. A použil je zřejmě k tomu, aby dekonspiroval nějaké věci.
Fico dodal, že velitel Gruzínské legie je jednou z osob, kterou Slovensko zařadilo do „černého seznamu“. Bude vládní koalice schvalovat další opatření proti pokusům Ukrajiny o destabilizaci na Slovensku?
Teď, když už to bude neživá kauza, se tomu budou moci věnovat a dostanou se k tomu i poslanci, kteří jsou ve zvláštním kontrolním Výboru pro kontrolu SIS. Zatím to vědí pouze oprávnění příjemci a ti, kteří připravují tyto podklady pro premiéra.
Je zjevné, že ze Slovenska už byl vyhoštěn jeden občan gruzínské národnosti a pravděpodobně přibudou další. Hovoří se o deseti. Připravují se extradiční akce. Povede-li to ke speciální legislativě poskytující větší ochranu, to nevím. Zatím to neavizoval ani ministr vnitra, ani premiér. Kauza se zatím řeší vyhoštěním těchto lidí, přičemž v jejich pasech bude razítko „Nežádoucí osoba“. Pokud se prokáže, že porušili slovenské zákony nebo spáchali trestný čin, pravděpodobně s nimi budou vedeny soudní procesy. Je předčasné spekulovat, ale vyhoštění skupiny lidí už bylo veřejně potvrzeno.
Dříve nebylo ve zvyku, aby v EU probíhaly státní převraty za pomoci pouličních protestů neboli barevné revoluce. V čem je příčina této změny?
Podobné operace vidíme i jinde. Například při volbách rumunského prezidenta, když bylo druhé kolo zrušeno. I v zemích EU se některé síly snaží ovlivnit volby. Ukazuje se, že slovenská garnitura byla dostatečně připravená, zatímco situace v Rumunsku zůstává nejistá.
Konkrétně v Rumunsku kandidát, který překvapivě postoupil do druhého kola, vyvolal šok. Je fakt, že kandidát, který tak překvapil, nebyl příliš po chuti hlavnímu mainstreamu, a tuším, že ústavní soud se propůjčil k tomu, že vlastně druhé kolo odložil. Toto je podle mne velmi nebezpečný zásah, který už není na hranici demokracie, ten už je za hranicí demokracie. Ukazuje, že i v zemích EU jsou určité síly, které efektivně operují a pracují na ovlivňování výsledků voleb.
Takové pokusy již probíhaly. Vícekrát jsme je měli zdokumentované – ať už to byla Oranžová revoluce, Majdan, Něžná revoluce (Karafiátová revoluce) nebo Revoluce růží v Gruzii (kdy padl Ševarnadze a dostal se k moci Saakašvili).
Tento model „mírových protestů“, které se následně vymknou kontrole (střelba do protestujících, oběti, obsazování veřejných budov) byl v posledních 10-15 několikrát použit ke změně režimu. Naše vláda toto nebezpečí odhalila a připravila se na něj, proto nyní již nehrozí.
V Gruzii se tento modus operandi pokusili zopakovat, ale nová garnitura byly připravená. Gruzínský premiér uvedl, že tato situace se podobá minulým scénářům. Legální volby byly zachovány, prezidentka prohlásila, že ve funkci zůstane, i když její mandát skončil, a nikam neodejde. Nakonec odešla. Zdá se, že pravomocně zvolené vlády se naučily takové pokusy neutralizovat.
Děkujeme za rozhovor!