Ministr zahraničí RF označil plány na dodání Ukrajině stíhaček za nepřijatelnou eskalaci
Lavrov řekl, že na Západě jsou také rozumní lidé, kteří si uvědomují následky této vojenské pomoci. Existuje však diktát Washingtonu a Londýna, které nutí své satelity z EU, aby se podřídily kurzu na likvidaci Ruska, aby usilovali o jeho oslabení.
„V politologických kruzích na Západě se již mluví o kolonizaci Ruska, mají na mysli rozdělení naší země. <...> Je to hra s ohněm,” uvedl Lavrov.
Vyslovil v souvislosti s tím naději, že právě tito rozumní lidé „přestanou s bezvýhradnou podporou neonacistického režimu”, který západní státy samy vytvořily. Ruský ministr zahraničí dodal, že výrok náčelníka generálního štábu USA Marka Milleye o tom, že si Ukrajina nevrátí ztracená území, je první krok k pochopení reálné situace.
Ukrajinské ministerstvo obrany prohlásilo 27. května, že potřebuje 48 stíhaček čtvrté generace F-16, aby země mohla „dosáhnout hranic z roku 1991”, což je navrácení všech území, která byla připojena k Rusku.
Zarubin zdůraznil, že zatímco dříve byly dodávky F-16 „zakázaným tématem”, tak dnes, zejména po summitu G7 v Hirošimě, mají evropské země tuto otázku „na pořadu jednání”.
Nizozemský premiér Mark Rutte například prohlásil, že rozhodnutí o dodání Kyjevu stíhaček F-16 nebylo zatím přijato, ale Nizozemí tuto možnost vážně zvažuje.
Dánsko a Nizozemí mají také stát v čele koalice EU při výcviku ukrajinských pilotů na F-16.