<
https://42tcen.com/entry/neni-divu-ze-nam-doktori-odchazeji-do-ciziny-redova-z-koalice-stacilo-vidi-jednoduche-reseni
Není divu, že nám doktoři odcházejí do ciziny. Rédová z koalice Stačilo! vidí jednoduché řešení
Není divu, že nám doktoři odcházejí do ciziny. Rédová z koalice Stačilo! vidí jednoduché řešení
Čeští rodiče již dlouhodobě řeší problém nedostatku pediatrů. Potvrdila to i čerstvá čísla. Zdravotní sestra a kandidátka ve volbách do EP ... - 28.05.2024, 42TČen
2024-05-28T01:15:52
2024-05-31T04:59:27
Názory
Petra Rédová
Stačilo!
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/Redova-2.jpeg
Podle údajů z Ústavu zdravotnických informací a statistiky je nyní polovina pediatrů v důchodovém věku. Rodiče mají problém s objednáním svých dětí k pediatrovi. V brzké době bude chybět 1100 úvazků. Čím si vysvětlujete nedostatek odborníků pro děti? Petra Rédová: To nejsou jen odborníci pro děti. Lékaři chybí všeobecně. Důvod je ve všech případech stejný. Studium je stále dražší, následné získání atestace stále složitější, přičemž lékař bez atestace má vysloveně žebrácký plat. Není divu, že nám doktoři odcházejí do ciziny, kde mají pro dokončení svého vzdělání i pro své pracovní uplatnění mnohem lepší podmínky. I ti lékaři, kteří své vzdělání zkompletují u nás, mnohem snáze splatí svoje dluhy ze studií prací v Německu. Co se Vám jeví být vhodnou strategií pro růst počtu pediatrů? Může stát zvýšit atraktivitu tohoto lékařského oboru? Řešení je jednoduché - stačí zlepšit podmínky pro získání atestace, ubrat administrativu a dát budoucím pediatrům rozumnou mzdu. Všechno ostatní budou jen záplaty a flikování. Ještě existuje jedna strategie, pro kterou se vláda už evidentně rozhodla. Přijmout co nejrychleji lékaře z Ukrajiny a na nic se jich neptat. Výsledky výzkumů ukazují, že počet osob s poruchami duševního zdraví strmě roste. Mezi nimi přibývá i mladých osob. S čím podle Vás souvisí „omlazení“ duševních onemocnění? Když budete mladým lidem ve škole tvrdit, že existuje 150 pohlaví, že nejlepší řešení je operace, že mají chodit na společné záchodky, do toho jim ve třídách přibývají cizinci, kteří neumějí jazyk, ale přesně vědí, jaká mají práva, když jim řeknete, že nebudou nic vlastnit, ale budou šťastní, nikdy si nevydělají na dům a nebudou si moct dovolit děti, tak by vám z takové perspektivy také hráblo. Podle mě v tom není nic složitého. Dejte mladým lidem rozumnou perspektivu, dejte jim možnost založit rodinu, dejte jim rozumné uplatnění, rozumnou šanci na společenský vzestup a nebudou mít důvod si podřezávat žíly ani si řezat penisy či prsa. Česká stomatologická komora odmítla Sněmovnou přijatou novelu, která má usnadnit využití služeb zubařů ze zemí mimo EU. Podle tohoto zákona by zubní lékaři ze třetích států mohli vykonávat praxi pod dohledem jiného stomatologa z České republiky. Vidíte v této novele rizika? Přispěje podle Vás k vyřešení nedostatku lékařů v tomto oboru? Ano, je to přesně, jak jsem říkala. Stomatologům se nelíbí, že by jim práci brali stomatologové z Ukrajiny. Je to totiž nejjednodušší politické řešení, přesně podle manuálu od Petra Fialy. Ale jak jsem už řekla, tohle je flikování a ne řešení. Potřebujeme zařídit, aby čeští studenti mohli v Česku vystudovat, získat praxi a nastoupit do práce, aniž by je to zruinovalo a aniž by měli důvod utíkat do zahraničí.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2024
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Není divu, že nám doktoři odcházejí do ciziny. Rédová z koalice Stačilo! vidí jednoduché řešení

Petra Rédová, zdravotní sestra a kandidátka v evropských volbách za koalici STAČILO! - 42TČen
© https://www.stacilo.cz/
Čeští rodiče již dlouhodobě řeší problém nedostatku pediatrů. Potvrdila to i čerstvá čísla. Zdravotní sestra a kandidátka ve volbách do EP za uskupení Stačilo! Petra Rédová uvedla příčiny všeobecného nedostatků lékařů. Zákon o usnadnění praxe zubařům z Ukrajiny označila za očekávaný návrh kabinetu.

Podle údajů z Ústavu zdravotnických informací a statistiky je nyní polovina pediatrů v důchodovém věku. Rodiče mají problém s objednáním svých dětí k pediatrovi. V brzké době bude chybět 1100 úvazků. Čím si vysvětlujete nedostatek odborníků pro děti?

Petra Rédová: To nejsou jen odborníci pro děti. Lékaři chybí všeobecně. Důvod je ve všech případech stejný. Studium je stále dražší, následné získání atestace stále složitější, přičemž lékař bez atestace má vysloveně žebrácký plat. Není divu, že nám doktoři odcházejí do ciziny, kde mají pro dokončení svého vzdělání i pro své pracovní uplatnění mnohem lepší podmínky. I ti lékaři, kteří své vzdělání zkompletují u nás, mnohem snáze splatí svoje dluhy ze studií prací v Německu.

Co se Vám jeví být vhodnou strategií pro růst počtu pediatrů? Může stát zvýšit atraktivitu tohoto lékařského oboru?

Řešení je jednoduché - stačí zlepšit podmínky pro získání atestace, ubrat administrativu a dát budoucím pediatrům rozumnou mzdu. Všechno ostatní budou jen záplaty a flikování. Ještě existuje jedna strategie, pro kterou se vláda už evidentně rozhodla. Přijmout co nejrychleji lékaře z Ukrajiny a na nic se jich neptat.

Výsledky výzkumů ukazují, že počet osob s poruchami duševního zdraví strmě roste. Mezi nimi přibývá i mladých osob. S čím podle Vás souvisí „omlazení“ duševních onemocnění?

Když budete mladým lidem ve škole tvrdit, že existuje 150 pohlaví, že nejlepší řešení je operace, že mají chodit na společné záchodky, do toho jim ve třídách přibývají cizinci, kteří neumějí jazyk, ale přesně vědí, jaká mají práva, když jim řeknete, že nebudou nic vlastnit, ale budou šťastní, nikdy si nevydělají na dům a nebudou si moct dovolit děti, tak by vám z takové perspektivy také hráblo.

Podle mě v tom není nic složitého. Dejte mladým lidem rozumnou perspektivu, dejte jim možnost založit rodinu, dejte jim rozumné uplatnění, rozumnou šanci na společenský vzestup a nebudou mít důvod si podřezávat žíly ani si řezat penisy či prsa.

Česká stomatologická komora odmítla Sněmovnou přijatou novelu, která má usnadnit využití služeb zubařů ze zemí mimo EU. Podle tohoto zákona by zubní lékaři ze třetích států mohli vykonávat praxi pod dohledem jiného stomatologa z České republiky. Vidíte v této novele rizika? Přispěje podle Vás k vyřešení nedostatku lékařů v tomto oboru?

Ano, je to přesně, jak jsem říkala. Stomatologům se nelíbí, že by jim práci brali stomatologové z Ukrajiny. Je to totiž nejjednodušší politické řešení, přesně podle manuálu od Petra Fialy. Ale jak jsem už řekla, tohle je flikování a ne řešení. Potřebujeme zařídit, aby čeští studenti mohli v Česku vystudovat, získat praxi a nastoupit do práce, aniž by je to zruinovalo a aniž by měli důvod utíkat do zahraničí.