https://42tcen.com/entry/normalizuje-fico-vztahy-s-ruskem-jako-orban-je-v-tom-hacek-pohled-z-moskvy
Normalizuje Fico vztahy s Ruskem jako Orbán? Je v tom háček. Pohled z Moskvy
Normalizuje Fico vztahy s Ruskem jako Orbán? Je v tom háček. Pohled z Moskvy
Robert Fiсo pronesl tento týden několik výroků, které byly aktivně diskutovány jak doma, tak i v zahraničí. Za prvé, slovenská vláda již nebude... - 29.10.2023, 42TČen
2023-10-29T02:31:04
2023-11-01T11:50:15
Robert Fico
Názory
Vadim Truchačev
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/robert-fico-vladimir-putin-putin-fico-clanokW.jpeg
Na výroky slovenského premiéra reagovala i Moskva. Tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov v komentáři k odmítnutí nové slovenské vlády dodávat zbraně do Kyjeva poznamenal, že to pravděpodobně neovlivní celý proces. „Slovensko nemělo tak velký podíl na poskytování zbraní [Ukrajině],“ vysvětlil. Se žádostí o komentář k prohlášením nové slovenské vlády a k reakci na ně v Kremlu se neČT24 obrátil na ruského politologa a bohemistu Vadima Truchačova. Jak to Peskov myslel? Byla to bagatelizace významu Slovenska, nebo tím mezi řádky Kreml naznačuje, že slovenský podíl na této válce je od začátku tak malý, že v případné normalizaci vztahů to vlastně nebude hrát roli? Peskov měl zřejmě na mysli, že Slovensku téměř došly vlastní zbraně a Ukrajině nijak zvlášť pomoci nemůže. Zůstávají zde dvě otázky. První je ta, zda Slovensko zůstane i nadále opravárenskou základnou pro Ozbrojené síly Ukrajiny. Druhou otázkou je, zda bude pokračovat tranzit zbraní pro Ukrajinu přes slovenské území. (Především zbraně z ČR). Noví slovenští ministři na tyto otázky zatím jasné odpovědi nedali. A konečně třetí moment. Protiruská prezidentka Čaputová nikam neodešla. A právě ona bude zpomalovat obnovu vztahů s Ruskem. A ještě jedna otázka – kdo ji na jaře 2024 nahradí v prezidentském křesle. Je nyní možné, aby Bratislava a Moskva normalizovaly vztahy alespoň na úroveň rusko-maďarských vztahů, to znamená návštěvy slovenských představitelů v Moskvě, setkání nejvyšších představitelů států? S největší pravděpodobností to zatím není možné. Ficova vláda není tak plnohodnotným pánem situace na Slovensku jako Orbán v Maďarsku. Pravděpodobně může do Ruska přijet někdo ze Slovenské národní strany, nejvíce proruské ze všech stran nové koalice. Setkání slovenských ministrů se zástupci Ruska jsou přitom možná někde na neutrálním území – v Číně, Indii, Turecku nebo Srbsku. Nebo ještě někde jinde. Slovenský ministr obrany Robert Kaliňák tento týden prohlásil, že dohoda o obranné spolupráci se Spojenými státy bude revidována. Co to může znamenat v praxi? To může znamenat, že na Slovensku nebudou vytvářeny americké vojenské základny – ani dočasné. Stejně jako nevznikají v České republice. Znovu se však nabízí otázka tranzitu amerických vojáků a průletu amerických vojenských letadel slovenským vzdušným prostorem. To vyžaduje doplňující vysvětlení. S největší pravděpodobností si Slovensko zachová jak tranzit českých zbraní na Ukrajinu, tak tranzit amerických vojáků. Slováci však odmítnou dislokaci na svém území amerických vojáků a roli opravárenské základny pro ukrajinské ozbrojené síly.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2023
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Normalizuje Fico vztahy s Ruskem jako Orbán? Je v tom háček. Pohled z Moskvy

Robert Fico a Vladimir Putin na fotografii z roku 2016 - 42TČen
© SITA, Alexander Zemlianichenko
Robert Fiсo pronesl tento týden několik výroků, které byly aktivně diskutovány jak doma, tak i v zahraničí. Za prvé, slovenská vláda již nebude poskytovat vojenskou pomoc Ukrajině. Za druhé, Fico nebude hlasovat pro nové sankce EU vůči Rusku, dokud není k dispozici analýza jejich dopadu na SR.

Na výroky slovenského premiéra reagovala i Moskva. Tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov v komentáři k odmítnutí nové slovenské vlády dodávat zbraně do Kyjeva poznamenal, že to pravděpodobně neovlivní celý proces. „Slovensko nemělo tak velký podíl na poskytování zbraní [Ukrajině],“ vysvětlil.

Se žádostí o komentář k prohlášením nové slovenské vlády a k reakci na ně v Kremlu se neČT24 obrátil na ruského politologa a bohemistu Vadima Truchačova.

Jak to Peskov myslel? Byla to bagatelizace významu Slovenska, nebo tím mezi řádky Kreml naznačuje, že slovenský podíl na této válce je od začátku tak malý, že v případné normalizaci vztahů to vlastně nebude hrát roli?

Peskov měl zřejmě na mysli, že Slovensku téměř došly vlastní zbraně a Ukrajině nijak zvlášť pomoci nemůže.

Zůstávají zde dvě otázky. První je ta, zda Slovensko zůstane i nadále opravárenskou základnou pro Ozbrojené síly Ukrajiny. Druhou otázkou je, zda bude pokračovat tranzit zbraní pro Ukrajinu přes slovenské území. (Především zbraně z ČR). Noví slovenští ministři na tyto otázky zatím jasné odpovědi nedali.

A konečně třetí moment. Protiruská prezidentka Čaputová nikam neodešla. A právě ona bude zpomalovat obnovu vztahů s Ruskem. A ještě jedna otázka – kdo ji na jaře 2024 nahradí v prezidentském křesle.

Je nyní možné, aby Bratislava a Moskva normalizovaly vztahy alespoň na úroveň rusko-maďarských vztahů, to znamená návštěvy slovenských představitelů v Moskvě, setkání nejvyšších představitelů států?

S největší pravděpodobností to zatím není možné. Ficova vláda není tak plnohodnotným pánem situace na Slovensku jako Orbán v Maďarsku. Pravděpodobně může do Ruska přijet někdo ze Slovenské národní strany, nejvíce proruské ze všech stran nové koalice.

Setkání slovenských ministrů se zástupci Ruska jsou přitom možná někde na neutrálním území – v Číně, Indii, Turecku nebo Srbsku. Nebo ještě někde jinde.

Slovenský ministr obrany Robert Kaliňák tento týden prohlásil, že dohoda o obranné spolupráci se Spojenými státy bude revidována. Co to může znamenat v praxi?

To může znamenat, že na Slovensku nebudou vytvářeny americké vojenské základny – ani dočasné. Stejně jako nevznikají v České republice. Znovu se však nabízí otázka tranzitu amerických vojáků a průletu amerických vojenských letadel slovenským vzdušným prostorem. To vyžaduje doplňující vysvětlení.

S největší pravděpodobností si Slovensko zachová jak tranzit českých zbraní na Ukrajinu, tak tranzit amerických vojáků. Slováci však odmítnou dislokaci na svém území amerických vojáků a roli opravárenské základny pro ukrajinské ozbrojené síly.