https://42tcen.com/entry/nyt-v-prubehu-vysetrovani-zjistil-ze-na-konstantinovku-zautocily-os-ukrajiny
NYT v průběhu vyšetřování zjistil, že na Konstantinovku zaútočily OS Ukrajiny
NYT v průběhu vyšetřování zjistil, že na Konstantinovku zaútočily OS Ukrajiny
Americký list The New York Times provedl vlastní vyšetřování tragédie v Konstantinovce a dospěl k závěru, že úder na tržnici, kde zahynulo 16 li... - 19.09.2023, 42TČen
2023-09-19T11:31:16
2023-09-19T02:09:23
Speciální vojenská operace
Ozbrojené síly Ukrajiny
DLR
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/konstantinovka.jpg
„Důkazy, které shromáždil a rozebral The New York Times, včetně fragmentů rakety, družicových fotografií, svědeckých výpovědí a zpráv na sociálních sítích, přesvědčivě ukazují, že katastrofální úder způsobila ukrajinská raketa PVO vypuštěná z komplexu Buk, která se odchýlila od trajektorie,“ uvádí se v příspěvku. V září došlo k raketovému útoku na tržnici ve městě Konstantinovka, které je pod kontrolou ukrajinské armády. Zahynulo 16 lidí a dalších 33 bylo zraněno. Noviny zveřejnily výsledky svého vyšetřování v den návštěvy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v USA. Podotýká se, že se kyjevská vláda pokusila zabránit novinářům v přístupu k úlomkům rakety a k místu jejího pádu hned po útoku, reportéři se tam však dokázali dostat, dotázali očité svědky a sebrali úlomky střely. Autoři článku uvádějí, že na záznamu z kamerového systému je vidět, jak před útokem nejméně čtyři kolemjdoucí současně otočili hlavy na zvuk přibližující se střely – dívají se směrem k území, které je pod kontrolou Kyjeva. Několik okamžiků před výbuchem je vidět odraz rakety, která přelétá dvě zaparkovaná auta, což potvrzuje, že letěla ze severozápadu. Tento směr potvrdil také odborník na výbušniny, který prozkoumal trychtýř a poškozené objekty. Kromě toho jeden z očitých svědků NYT oznámil, že rakety byly vypuštěny z lokality na okraji města, kterou pravidelně využívají vojáci. Novináři toto místo navštívili a našli tam příznaky nedávného pobytu vojsk. List dospívá k závěru, že rozměry otvorů a fragmentů nalezených na místě útoku odpovídají svými tvary a rozměry střele 9M38, která se vypouští z protiletadlového raketového komplexu Buk.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2023
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

NYT v průběhu vyšetřování zjistil, že na Konstantinovku zaútočily OS Ukrajiny

konstantinovka.jpg - 42TČen
© AP
Americký list The New York Times provedl vlastní vyšetřování tragédie v Konstantinovce a dospěl k závěru, že úder na tržnici, kde zahynulo 16 lidí, zasadila ukrajinská armáda.

„Důkazy, které shromáždil a rozebral The New York Times, včetně fragmentů rakety, družicových fotografií, svědeckých výpovědí a zpráv na sociálních sítích, přesvědčivě ukazují, že katastrofální úder způsobila ukrajinská raketa PVO vypuštěná z komplexu Buk, která se odchýlila od trajektorie,“ uvádí se v příspěvku.

V září došlo k raketovému útoku na tržnici ve městě Konstantinovka, které je pod kontrolou ukrajinské armády. Zahynulo 16 lidí a dalších 33 bylo zraněno. Noviny zveřejnily výsledky svého vyšetřování v den návštěvy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v USA.

Podotýká se, že se kyjevská vláda pokusila zabránit novinářům v přístupu k úlomkům rakety a k místu jejího pádu hned po útoku, reportéři se tam však dokázali dostat, dotázali očité svědky a sebrali úlomky střely.

Autoři článku uvádějí, že na záznamu z kamerového systému je vidět, jak před útokem nejméně čtyři kolemjdoucí současně otočili hlavy na zvuk přibližující se střely – dívají se směrem k území, které je pod kontrolou Kyjeva. Několik okamžiků před výbuchem je vidět odraz rakety, která přelétá dvě zaparkovaná auta, což potvrzuje, že letěla ze severozápadu. Tento směr potvrdil také odborník na výbušniny, který prozkoumal trychtýř a poškozené objekty.

Kromě toho jeden z očitých svědků NYT oznámil, že rakety byly vypuštěny z lokality na okraji města, kterou pravidelně využívají vojáci. Novináři toto místo navštívili a našli tam příznaky nedávného pobytu vojsk.

List dospívá k závěru, že rozměry otvorů a fragmentů nalezených na místě útoku odpovídají svými tvary a rozměry střele 9M38, která se vypouští z protiletadlového raketového komplexu Buk.