https://42tcen.com/entry/odbornik-promluvil-o-tom-jake-budou-ceny-plynu-v-evrope-na-podzim
Odborník promluvil o tom, jaké budou ceny plynu v Evropě na podzim
Odborník promluvil o tom, jaké budou ceny plynu v Evropě na podzim
Burzovní ceny plynu v Evropě budou na podzim roku 2023 záležet na povětrnostních podmínkách, v případě horkého počasí v létě a raného začá... - 13.05.2023, 42TČen
2023-05-13T01:47:24
2023-05-14T11:48:01
Evropská unie
Ceny plynu
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/18366177.jpg
„Cena plynu na začátku topné sezóny bude záležet v první řadě na povětrnostních podmínkách. V případě horkého počasí v létě a raného začátku topné sezóny považujeme za pravděpodobný návrat cen do rozmezí 600 až 800 USD za jeden tisíc metrů krychlových. A přitom v případě příznivého počasí a absence vis major na straně nabídky nevylučujeme ani úplnou normalizaci cen, což předpokládá jejich návrat do rozmezí 200 až 300 USD za tisíc kubíků,“ řekl Kaufman. V tomto týdnu se snížily burzovní ceny plynu podle indexu TTF (největšího v Evropě hubu, který se nachází v Nizozemsku) pod 400 USD za jeden tisíc kubíků, a to poprvé od července roku 2021. Zároveň naplnění evropských plynojemů činí v současné době přes 60 %, o čemž svědčí údaje Asociace operátorů plynové infrastruktury Evropy (Gas Infrastructure Europe, GIE), což je nad průměr za posledních pět let. Přitom sezónu odběru plynu ukončila Evropa 7. dubna se zásobami 55,36 %. Podle slov odborníka dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) zůstávají nyní na vyšší úrovni, a konkurence ze strany Číny o volné objemy se proti očekávání prakticky nezvyšuje. Na tomto pozadí za nynějšího tempa čerpání bude moci EU prakticky zaručeně naplnit podzemní plynojemy na více než 90 % před topnou sezónou, což napomáhá snížení cen, vysvětlil Kaufman. Kdy odpovídal na otázku, jestli ovlivní snížení cen příjmy ropných a plynových společností, odborník připomněl, že u části amerických dodavatelů LNG nezáleží jejich cena na ceně plynu v EU a formuje se vycházejíc z ceny amerického plynového hubu Henry Hub s korekcemi – pro podobné společnosti jsou důležité především objemy a prognózy poptávky. „A přitom pro společnosti, jejichž realizační cena záleží na tržních cenách, hrozí nynější normalizace ceny plynu v EU samozřejmě snížením zisku. Patří mezi ně také Gazprom, který podle našich odhadů sníží v roce 2023 zkorigovaný zisk o 70 % v přepočtu na rok,“ řekl v závěru Kaufman.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2023
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Odborník promluvil o tom, jaké budou ceny plynu v Evropě na podzim

Pracovník na kompresorové stanici plynovodu Jamal-Evropa - 42TČen
© Foto Sergei Grits
Burzovní ceny plynu v Evropě budou na podzim roku 2023 záležet na povětrnostních podmínkách, v případě horkého počasí v létě a raného začátku topné sezóny se mohou vrátit k ukazatelům 600 až 800 USD za jeden tisíc metrů krychlových, míní analytik finanční skupiny Finam Sergej Kaufman.

„Cena plynu na začátku topné sezóny bude záležet v první řadě na povětrnostních podmínkách. V případě horkého počasí v létě a raného začátku topné sezóny považujeme za pravděpodobný návrat cen do rozmezí 600 až 800 USD za jeden tisíc metrů krychlových. A přitom v případě příznivého počasí a absence vis major na straně nabídky nevylučujeme ani úplnou normalizaci cen, což předpokládá jejich návrat do rozmezí 200 až 300 USD za tisíc kubíků,“ řekl Kaufman.

V tomto týdnu se snížily burzovní ceny plynu podle indexu TTF (největšího v Evropě hubu, který se nachází v Nizozemsku) pod 400 USD za jeden tisíc kubíků, a to poprvé od července roku 2021. Zároveň naplnění evropských plynojemů činí v současné době přes 60 %, o čemž svědčí údaje Asociace operátorů plynové infrastruktury Evropy (Gas Infrastructure Europe, GIE), což je nad průměr za posledních pět let. Přitom sezónu odběru plynu ukončila Evropa 7. dubna se zásobami 55,36 %.

Podle slov odborníka dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) zůstávají nyní na vyšší úrovni, a konkurence ze strany Číny o volné objemy se proti očekávání prakticky nezvyšuje. Na tomto pozadí za nynějšího tempa čerpání bude moci EU prakticky zaručeně naplnit podzemní plynojemy na více než 90 % před topnou sezónou, což napomáhá snížení cen, vysvětlil Kaufman.

Kdy odpovídal na otázku, jestli ovlivní snížení cen příjmy ropných a plynových společností, odborník připomněl, že u části amerických dodavatelů LNG nezáleží jejich cena na ceně plynu v EU a formuje se vycházejíc z ceny amerického plynového hubu Henry Hub s korekcemi – pro podobné společnosti jsou důležité především objemy a prognózy poptávky.

„A přitom pro společnosti, jejichž realizační cena záleží na tržních cenách, hrozí nynější normalizace ceny plynu v EU samozřejmě snížením zisku. Patří mezi ně také Gazprom, který podle našich odhadů sníží v roce 2023 zkorigovaný zisk o 70 % v přepočtu na rok,“ řekl v závěru Kaufman.