<
https://42tcen.com/entry/orban-madarsko-je-jedinou-zemi-v-eu-ktera-udrzuje-vztahy-s-ruskem-a-jedna-s-nim-o-ukrajine
Orbán: Maďarsko je jedinou zemí v EU, která udržuje vztahy s Ruskem a jedná s ním o Ukrajině
Orbán: Maďarsko je jedinou zemí v EU, která udržuje vztahy s Ruskem a jedná s ním o Ukrajině
Maďarsko je hrdé na to, že je jedinou zemí v Evropské unii, která udržuje otevřené komunikační kanály s Ruskem a hovoří s ním o potřebě dos�... - 27.10.2023, 42TČen
2023-10-27T10:24:30
2023-10-27T12:05:05
VIKTOR ORBÁN
EU
Ukrajinská krize
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/Putin-and-Orban-800x450.jpg
Na otázku týkající se jeho setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, které se uskutečnilo 17. října v Pekingu, připomněl, že obě země „mají společného souseda – Ukrajinu“, kde pokračuje ozbrojený konflikt. Orbán proto vysvětlil, že Maďarsko chce „ponechat otevřené komunikační kanály s Ruskem“, aby s ním mohlo hovořit o způsobech dosažení míru. „To je naše strategie,“ uvedl šéf maďarské vlády. „Jsme hrdí na to, co děláme. Jsme jediní v Evropské unii, kdo to dělá,“ podotkl Orbán. V Evropské unii však po setkání maďarského premiéra Viktora Orbána s ruským prezidentem Vladimirem Putinem narůstá znepokojení. Někteří evropští představitelé se domnívají, že přátelské vztahy Budapešti s Moskvou jsou pro Evropskou unii hrozbou. Informuje o tom deník The Guardian. „Orbánovo nedávné setkání s Putinem v Pekingu a způsob, jakým maďarský premiér přirovnal EU k Sovětskému svazu, vyvolává otázky, zda této zemi můžeme stále důvěřovat jako spojenci a partnerovi,“ uvedl vysoce postavený evropský diplomat, který si přál zůstat v anonymitě. Podle něj se problémy a hrozby ze strany Maďarska prohloubí a s větší pravděpodobností ohrozí společná rozhodnutí o strategicky důležitých otázkách. Další evropský diplomat navíc poznamenal, že Maďarsko se dostává do stále větší izolace, protože na rozdíl od Turecka dosud nepodepsalo ratifikaci vstupu Švédska do NATO, což negativně ovlivňuje bezpečnost všech spojenců aliance. Podle publikace má však maďarský vůdce stále ještě v rukávu trumfy, a sice předsednictví Maďarska v Radě EU ve druhé polovině příštího roku. Brusel má již nyní obavy, jak Budapešť tuto roli využije. Již dříve se Orbán a nový slovenský premiér Robert Fico postavili proti balíčku pomoci Ukrajině ve výši 50 miliard eur z fondu EU. Podle maďarského lídra podpora Ukrajiny ze strany EU nefunguje. Fico zase poukázal na problémy Kyjeva s korupcí.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2023
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Orbán: Maďarsko je jedinou zemí v EU, která udržuje vztahy s Ruskem a jedná s ním o Ukrajině

Putin-and-Orban-800x450.jpg - 42TČen
© Kremlin pool/EPA/EFE
Maďarsko je hrdé na to, že je jedinou zemí v Evropské unii, která udržuje otevřené komunikační kanály s Ruskem a hovoří s ním o potřebě dosáhnout míru na Ukrajině. Maďarský premiér Viktor Orbán to řekl novinářům při příjezdu na summit EU v Bruselu.

Na otázku týkající se jeho setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, které se uskutečnilo 17. října v Pekingu, připomněl, že obě země „mají společného souseda – Ukrajinu“, kde pokračuje ozbrojený konflikt. Orbán proto vysvětlil, že Maďarsko chce „ponechat otevřené komunikační kanály s Ruskem“, aby s ním mohlo hovořit o způsobech dosažení míru. „To je naše strategie,“ uvedl šéf maďarské vlády.

„Jsme hrdí na to, co děláme. Jsme jediní v Evropské unii, kdo to dělá,“ podotkl Orbán.

V Evropské unii však po setkání maďarského premiéra Viktora Orbána s ruským prezidentem Vladimirem Putinem narůstá znepokojení. Někteří evropští představitelé se domnívají, že přátelské vztahy Budapešti s Moskvou jsou pro Evropskou unii hrozbou. Informuje o tom deník The Guardian.

„Orbánovo nedávné setkání s Putinem v Pekingu a způsob, jakým maďarský premiér přirovnal EU k Sovětskému svazu, vyvolává otázky, zda této zemi můžeme stále důvěřovat jako spojenci a partnerovi,“ uvedl vysoce postavený evropský diplomat, který si přál zůstat v anonymitě.

Podle něj se problémy a hrozby ze strany Maďarska prohloubí a s větší pravděpodobností ohrozí společná rozhodnutí o strategicky důležitých otázkách. Další evropský diplomat navíc poznamenal, že Maďarsko se dostává do stále větší izolace, protože na rozdíl od Turecka dosud nepodepsalo ratifikaci vstupu Švédska do NATO, což negativně ovlivňuje bezpečnost všech spojenců aliance.

Podle publikace má však maďarský vůdce stále ještě v rukávu trumfy, a sice předsednictví Maďarska v Radě EU ve druhé polovině příštího roku. Brusel má již nyní obavy, jak Budapešť tuto roli využije.

Již dříve se Orbán a nový slovenský premiér Robert Fico postavili proti balíčku pomoci Ukrajině ve výši 50 miliard eur z fondu EU. Podle maďarského lídra podpora Ukrajiny ze strany EU nefunguje. Fico zase poukázal na problémy Kyjeva s korupcí.