Podle údajů rozvědky USA se mírová jednání mezi RF a Ukrajinou nedají v roce 2023 očekávat
„Jednání o urovnání konfliktu jsou v roce 2023 podle všech možných scénářů málo pravděpodobné,” praví se v dokumentu, který se objevil na internetu mezi ostatními uniklými materiály.
Dále se uvádí, že tento odhad je založen na datech ohledně „početního stavu vojsk, zbraní a techniky na každé straně“.
Nejmenovaný americký úředník, na kterého se list obrátil o komentář, řekl, že rozhodnutí o zahájení jednání závisí na Volodymyru Zelenském a ukrajinském lidu.
Americká rozvědka má rovněž za to, že bojové akce do roku 2024 nepřispějí k vítězství žádné strany. Dokonce v případě, že si Ukrajina vrátí ztracená území ve značném rozsahu (což Washington považuje za málo pravděpodobné), nepovede to k mírovým jednáním.
Moskva vícekrát prohlásila, že je připravena na jednání, ale Kyjev je zákonodárně zakázal. Volodymyr Zelenskyj dříve na zasedání G20 řekl, že tato slova „absolutně potvrzují” postoj Kyjeva proti jednáním. Západ stále vyzývá RF k jednáním, s čímž Moskva souhlasí, ale na Západě přitom ignorují stálá odmítání jednání ze strany Kyjeva. Stálý zástupce RF při OSN Vasilij Nebenzja prohlásil v rozhovoru pro Sputnik, že Moskva je připravena zvážit návrhy Kyjeva na urovnání s ohledem na návrhy ruské strany a na konkrétní situaci, avšak ukrajinský režim o to neprojevuje zájem.
Rusko zahájilo 24. února 2022 speciální vojenskou operaci na Ukrajině. Ruský prezident Vladimir Putin označil za její úkol „ochranu lidí, jež byli osm let vystaveni zneužívání a genocidě ze strany kyjevského režimu“. Podle prezidenta spočívá konečný cíl operace v osvobození Donbasu a vytvoření podmínek zaručujících bezpečnost Ruska.