https://42tcen.com/entry/pokud-nekdo-propaguje-zruseni-prava-veta-kvuli-postoji-madarska-jiz-neuznava-svrchovanost-statu-eu
Pokud někdo propaguje zrušení práva veta kvůli postoji Maďarska, již neuznává svrchovanost států EU
Pokud někdo propaguje zrušení práva veta kvůli postoji Maďarska, již neuznává svrchovanost států EU
Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák se vyslovil pro zahájení debaty ke zrušení práva veta kvůli nesouhlasu premiéra Orbána s dalším... - 20.12.2023, 42TČen
2023-12-20T04:45:01
2024-03-27T03:37:09
Právo veta
Zdeněk Koudelka
Názory
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/1703086976_Zdenek-Koudelka.jpg
Pane doktore, proč podle Vás český státník prosazuje záměr, který může potenciálně podkopat státní suverenitu v zahraničně politických otázkách? Chce-li prezident Petr Pavel či ministr Ladislav Dvořák zrušit právo veta, tedy jednomyslnost rozhodování členských států Evropské unie pro oblast bezpečnosti a zahraniční politiky Evropské unie, musí v ústavě prosadit zrušení ustanovení, že Česká republika je svrchovaný stát. Jinak je to neústavní a prezident i ministr na zachování ústavy přísahali. Podstatou státní svrchovanosti je moc nad válkou, mírem a zahraniční politikou. Nemá-li ji stát, není suverénem, ale jen protektorátem. Pokud někdo propaguje zrušení práva veta v reakci na postoj Maďarska, které prosazuje své zájmy a nikoliv zájmy cizí, jen prozrazuje, že fakticky již neuznává svrchovanost členských států a právo veta vnímá jen na papíře, jen jako habaďůru. Jsou politici, kteří kašlou na ústavu a její text a mají za to, že se bruselským rozhodnutím nikdo nemůže vzepřít. Jsou však ještě v Evropě politici, kteří nemyslí slib věrnosti ústavě a svému státu jako prázdnou deklaraci a kteří nechtějí ústavu zradit. V případě zrušení práva veta, hrozí přesun rozhodovacích procesů o zásadních věcech do rukou zahraničních států? Hlasování kvalifikovanou většinou v orgánech Evropské unie oslabuje svrchovanost členských států, jimž jsou vnucena rozhodnutí bez jejich souhlasu. Hlasování kvalifikovanou většinou v Evropské unii je dobré pro Německo a Francii, ne pro malé státy. Bez Německa a Francie se v unii nic neprosadí, ale v případě, že Německo a Francie něco chtějí, prosadí to, protože získají část malých států. Příkladem jsou vnucované migrační kvóty. Boj o zachování práva veta a tedy o jednomyslnost v zásadních politických otázkách pro stát je bojem o politické chápání Evropy. Malé státy ještě neprohrály, zatím si svou svrchovanost dokáží zachovat, jak to dokazuje Maďarsko, Polsko a nově i Slovensko. Ještě zcela členské státy Evropské unie svou svrchovanost neztratily, protože kdyby tomu tak bylo, pak by Německo a v jeho zájmu jednající bruselští centralisté neusilovali o zrušení práva veta. Protože právo veta je funkční a účinné v odporu proti německo-francouzské mocenské dvojici, proto z Bruselu a Berlín zaznívá volání po jeho zrušení.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2023
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Pokud někdo propaguje zrušení práva veta kvůli postoji Maďarska, již neuznává svrchovanost států EU

 JUDr. Zdeněk Koudelka - 42TČen
© Facebook Zdeněk Koudelka
Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák se vyslovil pro zahájení debaty ke zrušení práva veta kvůli nesouhlasu premiéra Orbána s dalším balíkem pomoci Ukrajině. Co by zrušení práva veta znamenalo v praxi? Mohlo by to poškodit Česko? Ústavní právník Zdeněk Koudelka to probral s neČT24.

Pane doktore, proč podle Vás český státník prosazuje záměr, který může potenciálně podkopat státní suverenitu v zahraničně politických otázkách?

Chce-li prezident Petr Pavel či ministr Ladislav Dvořák zrušit právo veta, tedy jednomyslnost rozhodování členských států Evropské unie pro oblast bezpečnosti a zahraniční politiky Evropské unie, musí v ústavě prosadit zrušení ustanovení, že Česká republika je svrchovaný stát. Jinak je to neústavní a prezident i ministr na zachování ústavy přísahali. Podstatou státní svrchovanosti je moc nad válkou, mírem a zahraniční politikou. Nemá-li ji stát, není suverénem, ale jen protektorátem.

Pokud někdo propaguje zrušení práva veta v reakci na postoj Maďarska, které prosazuje své zájmy a nikoliv zájmy cizí, jen prozrazuje, že fakticky již neuznává svrchovanost členských států a právo veta vnímá jen na papíře, jen jako habaďůru. Jsou politici, kteří kašlou na ústavu a její text a mají za to, že se bruselským rozhodnutím nikdo nemůže vzepřít. Jsou však ještě v Evropě politici, kteří nemyslí slib věrnosti ústavě a svému státu jako prázdnou deklaraci a kteří nechtějí ústavu zradit.

V případě zrušení práva veta, hrozí přesun rozhodovacích procesů o zásadních věcech do rukou zahraničních států?

Hlasování kvalifikovanou většinou v orgánech Evropské unie oslabuje svrchovanost členských států, jimž jsou vnucena rozhodnutí bez jejich souhlasu. Hlasování kvalifikovanou většinou v Evropské unii je dobré pro Německo a Francii, ne pro malé státy. Bez Německa a Francie se v unii nic neprosadí, ale v případě, že Německo a Francie něco chtějí, prosadí to, protože získají část malých států. Příkladem jsou vnucované migrační kvóty.

Boj o zachování práva veta a tedy o jednomyslnost v zásadních politických otázkách pro stát je bojem o politické chápání Evropy. Malé státy ještě neprohrály, zatím si svou svrchovanost dokáží zachovat, jak to dokazuje Maďarsko, Polsko a nově i Slovensko. Ještě zcela členské státy Evropské unie svou svrchovanost neztratily, protože kdyby tomu tak bylo, pak by Německo a v jeho zájmu jednající bruselští centralisté neusilovali o zrušení práva veta. Protože právo veta je funkční a účinné v odporu proti německo-francouzské mocenské dvojici, proto z Bruselu a Berlín zaznívá volání po jeho zrušení.