Policejní převrat na Slovensku. Opozice reaguje na drzý zásah NAKA
NAKA v rámci tzv. akce Rozuzlení obvinila několik osob, a sice ředitele SIS Michala Aláče, bývalého ředitele Slovenské informační služby Vladimíra Pčolinského, někdejšího policistu Jána Kaľavského, bývalého příslušníka SIS Martina Ciriaka, podnikatele Petra Košče a šéfa Národního bezpečnostního úřadu Romana Konečného.
Podle Štefana Hamrana je tato skupina obviněna z maření vyšetřování korupčních kauz a dalších trestných činů, a to včetně údajného navazování dojmu, že elitní jednotka NAKA manipuluje výpověďmi svědků.
Policejní převrat
Expremiér Robert Fico označil dnešní akci za státní převrat, který podle něj podporuje speciální prokurátor Daniel Lipšic, premiér Ľudovít Ódor a prezidentka Zuzana Čaputová.
„Cílem převratu je získání plné kontroly nad SIS, NBÚ a zlikvidovat všechny vyšetřovatele a důkazy, které jsou k dispozici proti skupině vyšetřovatelů z NAKA, tzv. Čurilovců. Čaputová jako představitelka Progresivního Slovenska si spolu s Lipšicem udělali z Policejního sboru SR politickou stranu, kterou šest týdnů před volbami pod vedením předsedy této strany Štefana Hamrana pustili do předvolebního ringu a tak otevřeli nevídanou kapitolu moderních slovenských dějin,” prohlásil Fico.
Předseda SMĚRu oznámil, že jeho strana podala návrh na svolaní mimořádné schůze NR SR, na které požádají o odvolání prezidenta Policejního sboru Štefana Hamrana.
Proti zásahu se vyslovil i předseda další opoziční politické strany Peter Pellegrini, který označil zatýkání nejvyšších představitelů bezpečnostních složek šest týdnů před volbami za absolutně nepřípustné ovlivňování rozhodnutí voličů.
Opačné stanovisko zaujaly například strany Demokrati v čele s Eduardem Hegerem či strana Za lidi Veroniky Remišové, která jde do voleb v koalici s Matovičovým hnutím.
Předseda Progresivního Slovenska Michal Šimečka odmítl obvinění Fica vůči své straně a fakticky podpořil zásah NAKA.