S vládou souhlasí 2 % občanů. Fiala by těžce zdůvodňoval omezení svobody projevu, tvrdí Kotrba
Bývalý český prezident Miloš Zeman by v novém kabinetu rád viděl stranu ANO, Přísahu/Motoristé a koalici „Stačilo!“. Mohla by podle Vás vláda v tomto složení efektivně spolupracovat?
Štěpán Kotrba: ANO je dnes v podstatě Milošova sociální demokracie - kdysi rozkročená od Buzkové po Šloufa, dnes od Schillerové po Lachnita. „Dýzlovi“ Motoristé jsou Klausovi obdivovatelé víc než policajtská Přísaha. A koalice „Stačilo!“ už nejsou jen přeživší komunisté, ale i všichni konzervativní sociální demokraté, pro které je ANO moc podnikatelské a samotná KSČM příliš stařecká a senilní. Duo „Dýzl - fízl“ názorově vyvažuje to, co by ANO ve spojení se Stačilo! programově posouvalo příliš doleva. Cílovou skupinu mají všichni stejnou. Ani jedna z těchto stran není stranou lumpenproletariátu a ani jedna strana není stranou akcionářských elit.
ANO je stranou zaměstnanců Babišových fabrik. On má totiž komíny. Divíte se, proč mluvím o komínech? Můj dávný kamarád, který kdysi byl federálním tajemníkem KSČ, mi vysvětlil, že postavit komín vyžaduje úsilí a spoustu práce. Prakticky nikdy se jeho postavení nevyplatí. Kapitalista, který má komín, je fabrikant, uvažující dlouhodobě. A ten má vůči své fabrice zodpovědnost obdobnou jako zaměstnanec. Navzájem se potřebují. Zatímco kapitalista, který si do pokladny chodí pouze pro dividendy akcií, není vázán ani k hnízdícím čápům na komíně, ani k zaměstnancům fabriky a jejich rodinám.
ANO je dnes středovou stranou, kolem níž může vzniknout dlouhodobě stabilní politická formace, když bude respektovat jak zájmy zaměstnavatelů, tak zájmy zaměstnanců. Když nebude třídní nenávist, ale bude fungovat respekt a spolupráce odborů s majiteli komínů. ODS nikdy nebyla stranou fabrikantů s komíny, vždy byla stranou akcionářů, vzniklých při rozkrádání republiky po sametu. Byli to kapitalisté bez kapitálu a bez odpovědnosti, pohrdající lidmi práce a milující snadné, rychlé peníze. Byli to kapitalisté na dluh, který málokdo z nich splatil.
Co si myslíte o odchodu národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila? Jak vnímáte snahu některých stran pětikoalice o legalizaci konopí v České republice?
Kladně. Jedna z mála dobrých věcí, kterou Piráti dělají, nebo spíše by měli dělat a nedělají dostatečně. Za prvé: zákon, který nikdo nedodržuje, je špatný zákon. V této zemi hulí trávu 60 % mládeže. Nemůžete je všechny zavřít. Tahle země by byla jedním velkým kriminálem. Za druhé: marihuana není droga. Neexistuje na ni fyzický návyk. Nicméně je to látka měnící naše vědomí. Působí anxiolyticky - mladí tím odblokovávají úzkosti, strach a stres z městské odcizenosti. Z civilizační prázdnoty. Není třeba to zdůrazňovat, ale v této zemi užívá masti s marihuanou desetitisíce babiček a dědečků na revmatické bolesti a stařecké ekzemy. Spousta dětí na atopické ekzémy. THC je lepší než Brufen, je lepší než kortikoidy, desetkrát lepší než alkohol. Pokud její požívání bude beztrestné a nebude snaha samoléčbu konopím kriminalizovat či extrémně zpoplatnit, bude na světě více spokojených lidí. Totéž se týká kokainu a některých tanečních drog. Regulace by měla být stejná jako u alkoholu. Mělo by se zásadně kriminalizovat pouze řízení vozidel pod vlivem, protože THC mění vnímání rychlosti a reakční dobu nervů. Mělo by být užívání THC nepřijatelné při kojení a v těhotenství - stejně jako alkohol, stejně jako onen Brufen či jakékoliv látky, které mohou z těla matky přejít do těla novorozence...
V Prostějově musí žena podat vysvětlení kvůli „negativním příspěvkům“ o vládě. Bude tento případ začátkem nové vlny cenzury v souladu s nedávnými prohlášeními Foltýna, státního koordinátora pro komunikaci?
Foltýn je státní blb. Šašek Paleček. To je karikatura na koordinátora vládní strategické komunikace. Nenávistný lampasák bez pravomocí. Hňup, který si myslí, že s funkcí mu byl dán i rozum. Ústavní soud, ve shodě s Evropským soudem pro lidská práva, určil, že státní zaměstnanci jednající v úředních funkcích, stejně jako politici, musí strpět daleko větší míru kritiky veřejnosti, protože jsou veřejnými osobami a vystaveni dohledu těch, kteří je živí.
Ústavně zaručenou svobodu slova (§ 17 odst. 2 Listiny základních práv a svobod) lze omezit pouze z taxativně určených důvodů (§ 17 odst. 4 Listiny). Svoboda zahrnuje také možné použití určité míry přehánění nebo dokonce provokace (viz rozsudek Prager a Oberschlick v. Rakousko, ESLP 1995 či Oberschlick v. Rakousko 2, ESLP 1997). Takže nejen „trottel“ / idiot, ale i obdobné výrazy jsou přijatelným vyjádřením občanského nesouhlasu se zvůlí moci. Ale v případě, že se prohlášení rovná hodnotovému úsudku, který z podstaty nepodléhá přezkumu pravdivosti, musí existovat dostatečný faktický základ pro jeho podporu. V případě této vlády se oprávněný důvod pro jakoukoliv nadávku v podobě komentáře najde.
Kdybych byl poradcem oné prostějovské ženy, žádné vysvětlení bych úřednici na přestupkovém odboru prostějovské radnice nepodával. V tomto případě je vysvětlování pouze možná sebeobžaloba. Další slova nad ta už řečená či napsaná jsou zbytečná. S cynickým úsměvem na rtech bych čekal, jak úřednice doloží společenskou nebezpečnost a ony důvody, pro které je možné omezit svobodu slova. Připomínám, že musí jít o zákonem popsanou ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti. Ochrana práv pana premiéra musí projít testem proporcionality. „Nezbytnost“ jakéhokoli omezení svobody projevu musí být přesvědčivě prokázána. To je určeno už od roku 1976 rozsudkem ESLP Handyside versus Velká Británie. Vzhledem k tomu, že s výkonem vlády souhlasí pouze 2 % občanů a dalších 15 % váhá, měl by to Fiala těžké.
Každý státní zástupce musí stíhání té ženy zastavit pro nesmyslnost. Policie už to udělala. Jen idiot se domnívá, že paní tím, že zveřejnila kritické příspěvky o vládě, se mohla dopustit narušení občanského soužití, což je ten důvod, pro který se má dostavit na radnici. Blbá úřednice netuší, že občan nemusí dokládat svou nevinu podáním jakéhosi vysvětlení, ale ona musí nejprve doložit jeho vinu. Nu, tož vyčkejme... I kráva to může dotáhnout daleko.
Víte, v téhle zemi nevládnou Fialové ani Foltýni, ale právo. Furt ještě.