Senátorka: Služba v cizím vojsku je služba v cizím vojsku. Soud by neměla ovlivňovat politika
Siman působil jako žoldák v ukrajinském praporu Karpatská Sič koncem března 2022. Přiznal se, že v rámci takzvaných začisťovacích operací raboval v opuštěných domech. Tvrdí, že se řídil rozkazy svého velitele a stejně se chovali i ostatní vojáci. Uvedl, že si ani neuvědomoval, že jedná nezákonně. Muž se rovněž přiznal, že v praporu se stal také katem. „My jsme byli policie, my jsme byli soud, my jsme byli i popravčí četa, když na to přišlo,“ prohlásil.
Do služby v cizích ozbrojených silách se Siman navíc zapojil bez potřebného oficiálního souhlasu českého prezidenta. Podle slov žoldáka své rozhodnutí založil na tvrzení bývalého prezidenta Zemana a premiéra Fialy o tom, že služba na Ukrajině bude beztrestná.
Soud zprostil sedmadvacetiletého Simana viny ze služby v cizí armádě. Původně mu státní zástupce navrhoval desetiletý trest za dva trestné činy. Obžalovaný dostal mírnější trest kvůli trestní bezúhonnosti v minulosti. Verdikt zatím není pravomocný.
„Osobně zastávám názor, že jakékoli rozhodování soudů nemůže záviset na aktuální politické podpoře nebo nepodpoře kohokoliv. Služba v cizím vojsku je služba v cizím vojsku. Tečka. Přihlédnutí k okolnostem může být zvažováno jen ve vztahu k výši trestu, nebo na následném osobním rozhodnutí o případném udělení milosti ze strany prezidenta republiky. Ten by ale to rozhodnutí musel pochopitelně odůvodnit a vysvětlit občanům naší země,” prohlásila senátorka Jana Zwyrtek Hamplová k soudnímu případu.