https://42tcen.com/entry/soucasna-alternativa-je-podobna-male-radikalni-cirkvi-hampl-uvedl-podminku-pro-sjednoceni-opozice
„Současná alternativa je podobná malé radikální církvi.“ Hampl uvedl podmínku pro sjednocení opozice
„Současná alternativa je podobná malé radikální církvi.“ Hampl uvedl podmínku pro sjednocení opozice
Průzkum agentury STEM zjistil, že 62 procent lidí není spokojeno se směrováním země. Podle sociologa a pedagoga Petra Hampla se tyto výsledky nejsp�... - 26.09.2023, 42TČen
2023-09-26T12:56:23
2023-10-03T09:11:22
Petr Hampl
Průzkum
Volby
Názory
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/1695726064_Petr-Hampl.jpg
Z výsledků plyne, že 36 % lidí hledí na nadcházející rok s obavami, dalších 26 % pak s nejistotou. Tyto výsledky rozdílně vnímají analytici, kteří je vysvětlují nepopulárním ozdravným balíčkem představeným vládou, a zástupci pětikoalice poukazující na nespokojené projevy opozice. Sociolog a pedagog Jungmannovy národní akademie Petr Hampl pro neČT24 uvedl, co podle jeho názoru za ukazatelem nespokojenosti nejspíše stojí. „Lidé dobře vnímají, že se jim daří stále hůře, a vnímají také rostoucí riziko, že spadnou do neúnosné bídy. Samozřejmě ne všichni, ale velká část společnosti. Není shoda, čím je ten trend způsoben a kdo za něj může. Velká část společnosti viní současnou vládu, ale poměrně velké skupiny činí odpovědnými různé bývalé vlády. Nezdá se ale, že by si někdo opravdu myslel, že problémy jsou způsobené tím, že opozice kritizuje vládu. To snad jen úzká vrstva nejfanatičtějších přívrženců pětikoalice,“ podotkl sociolog. Nejistota a obavy z budoucnosti se přitom nemusí promítnout do volebních výsledků v příštích parlamentních volbách, myslí si Hampl. Podle publicisty mají současné strany pětikoalice pořád slušné šance navzdory nyní panující náladě ve společnosti. „Zatím se nezdá, že by se nespokojenost obyvatel promítala do tak radikální změny volebního chování, aby to smetlo vládní strany. Pětikoalice má slušnou šanci, že bude pokračovat i po volbách. To není tím, že by lidé byli ‚neprobuzení‘. Oni dobře vědí, jaké jsou trendy. Bojí se ale toho, že by si opozice počínala ještě hůř než současná vláda,“ poznamenal sociolog. Ve svém nedávném příspěvku „Stojíme na prahu politické změny“ Petr Hampl uvedl, že alternativní scéně chybí spojenectví společenských vrstev, a vysvětlil, co je nyní pro ni příznačné. „Současná alternativa je ze samotného svého principu založena na tom, že je izolována od většinové společnosti. V tom je podobná malé radikální církvi - funguje pouze, dokud je malá a dokud může představovat ‚alternativu‘. Pokud by se stala většinou, okamžitě se rozpadne,“ poznamenal Hampl. Pokud jde o kontraelity, jsou zatím podle sociologa v procesu stanovení: „Hnutí schopné prosadit společenskou změnu se musí formovat kolem jiného jádra, než je dnešní alternativa. Nějaké pokusy tu jsou vidět, ale nechci komentovat, který je nadějný. I proto, abych něco nepoškodil v zárodku.“
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2023
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

„Současná alternativa je podobná malé radikální církvi.“ Hampl uvedl podmínku pro sjednocení opozice

Petr Hampl - 42TČen
© Foto: Facebook / Hampl
Průzkum agentury STEM zjistil, že 62 procent lidí není spokojeno se směrováním země. Podle sociologa a pedagoga Petra Hampla se tyto výsledky nejspíše nepromítnou do voleb. V rozhovoru pro neČT24 vysvětlil, co by mohlo sjednotit opozici.

Z výsledků plyne, že 36 % lidí hledí na nadcházející rok s obavami, dalších 26 % pak s nejistotou. Tyto výsledky rozdílně vnímají analytici, kteří je vysvětlují nepopulárním ozdravným balíčkem představeným vládou, a zástupci pětikoalice poukazující na nespokojené projevy opozice.

Sociolog a pedagog Jungmannovy národní akademie Petr Hampl pro neČT24 uvedl, co podle jeho názoru za ukazatelem nespokojenosti nejspíše stojí.

„Lidé dobře vnímají, že se jim daří stále hůře, a vnímají také rostoucí riziko, že spadnou do neúnosné bídy. Samozřejmě ne všichni, ale velká část společnosti. Není shoda, čím je ten trend způsoben a kdo za něj může. Velká část společnosti viní současnou vládu, ale poměrně velké skupiny činí odpovědnými různé bývalé vlády. Nezdá se ale, že by si někdo opravdu myslel, že problémy jsou způsobené tím, že opozice kritizuje vládu. To snad jen úzká vrstva nejfanatičtějších přívrženců pětikoalice,“ podotkl sociolog.

Nejistota a obavy z budoucnosti se přitom nemusí promítnout do volebních výsledků v příštích parlamentních volbách, myslí si Hampl. Podle publicisty mají současné strany pětikoalice pořád slušné šance navzdory nyní panující náladě ve společnosti.

„Zatím se nezdá, že by se nespokojenost obyvatel promítala do tak radikální změny volebního chování, aby to smetlo vládní strany. Pětikoalice má slušnou šanci, že bude pokračovat i po volbách. To není tím, že by lidé byli ‚neprobuzení‘. Oni dobře vědí, jaké jsou trendy. Bojí se ale toho, že by si opozice počínala ještě hůř než současná vláda,“ poznamenal sociolog.

Ve svém nedávném příspěvku „Stojíme na prahu politické změny“ Petr Hampl uvedl, že alternativní scéně chybí spojenectví společenských vrstev, a vysvětlil, co je nyní pro ni příznačné.

„Současná alternativa je ze samotného svého principu založena na tom, že je izolována od většinové společnosti. V tom je podobná malé radikální církvi - funguje pouze, dokud je malá a dokud může představovat ‚alternativu‘. Pokud by se stala většinou, okamžitě se rozpadne,“ poznamenal Hampl.

Pokud jde o kontraelity, jsou zatím podle sociologa v procesu stanovení: „Hnutí schopné prosadit společenskou změnu se musí formovat kolem jiného jádra, než je dnešní alternativa. Nějaké pokusy tu jsou vidět, ale nechci komentovat, který je nadějný. I proto, abych něco nepoškodil v zárodku.“